vrijeme im istječe

Trump objavio da je 'Venezuela od sada pod zaštitom američke vojske' i žestoko zaprijetio Kubi

Raport.Ba
AA 20260105 40161181 40161169 AMERICKI PREDSJEDNIK TRUMP SE VRATIO U BIJELU KUCU SA FLORIDE

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Trump u nedjelju je uputio još jedno upozorenje vladi Kube dok se bliski saveznik Venezuele priprema za potencijalne nemire nakon što je Nicolas Maduro svrgnut s mjesta čelnika Venezuele.

Kuba, glavni korisnik venezuelske nafte, sada je odsječena od tih pošiljki jer američke snage nastavljaju plijeniti tankere u nastojanju da kontroliraju proizvodnju, rafiniranje i globalnu distribuciju naftnih derivata te zemlje.

Poziva na dogovor

Trump je na društvenim mrežama rekao da Kuba dugo živi od venezuelske nafte i novca te da je zauzvrat ponudila sigurnost:

"Međutim, ne više!

Više neće biti nafte ili novca koji će ići na Kubu. Nula! Snažno predlažem da sklope dogovor, prije nego što bude prekasno", napisao je Trzmp na mreži Truth Social.

No, nije objasnio kakav dogovor.

Kubanska vlada objavila je da su 32 člana njenog vojnog osoblja ubijena tokom američke operacije prošlog vikenda u kojoj je zarobljen Maduro.

Osoblje dvije glavne kubanske sigurnosne agencije bilo je u Caracasu, glavnom gradu Venezuele, kao dio sporazuma između Kube i Venezuele.

„Venezueli više ne treba zaštita od nasilnika i iznuđivača koji su ih toliko godina držali kao taoce.

Najmoćnija vojska svijeta

Venezuela sada ima Sjedinjene Američke Države, najmoćniju vojsku na svijetu (daleko!), da ih zaštiti, i mi ćemo ih zaštititi., naveo je Trump.

Također komentiorao objavu na društvenim mrežama u kojoj se predviđa da će njegov državni sekretar Marco Rubio biti predsjednik Kube, odakle vuče porijeklo.

„Zvuči mi dobro!“, rekao je Trump.

Trump je prethodno rekao da će kubanska ekonomija, pogođena godinama američkog embarga, dodatno propasti Madurovim svrgavanjem.

„Ide dolje“, rekao je Trump o Kubi.

Donald Trump Venezuela Kuba Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu