U potezu koji bi mogao promijeniti višedecenijski balans američke diplomatije, predsjednik SAD-a Donald Trump odlučio je opozvati 48 ambasadora širom svijeta.
Ambasadori SAD-a u različitim državama, uključujući brojne zemlje u Evropi, završit će svoje mandate u januaru, nakon čega se očekuje imenovanje novih osoba na ove pozicije.
Tako su, između ostalih, Slovačka, Sjeverna Makedonija i Litvanija ostale bez američkog ambasadora dok se ne predloži i potvrdi novi kandidat u Senatu.
Najviše ostavki Trump je podijelio u Africi, gdje je čak 25 ambasadora ostalo bez svojih funkcija.
Prema pisanju američkih medija, ovim potezom Trump otvara put da na diplomatska mjesta širom svijeta imenuje svoje lojaliste, čime bi bio narušen balans koji su u američkoj diplomatiji činile karijerne i političke diplomate. Tradicionalno, američki predsjednici šalju političke saveznike u zemlje koje smatraju bitnima, dok karijerni diplomati dobijaju pozicije u „manje važnim“ državama.
Imenovanjem lojalista na mjesta ambasadora i diplomata širom svijeta, Trump planira potpuno preuzeti kontrolu nad američkom diplomatskom mrežom, što bi ujedno srušilo višedecenijski balans.
Ipak, ovim potezom značajno je ugrožena diplomatska mreža SAD, imajući u vidu da je i prije ovog vala otkaza 80 mjesta bilo upražnjeno širom svijeta.
Očekuje se da će u januaru biti predloženo desetine novih imena, a prioritet će imati zemlje poput Njemačke, Južne Koreje, Katara, Ukrajine i Saudijske Arabije, gdje trenutno SAD nema ambasadora.