Američka ministrica domovinske sigurnosti Kristi Noem ponovno je izazvala političku buru nakon što je izjavila da će njen resor osigurati da na izborima glasaju "pravi ljudi" za "prave vođe".
Noem, koju dio kritičara u SAD naziva "ICE Barbika" – aludirajući na njen medijski imidž i čvrst stav prema deportacijama koje provodi imigracijska služba ICE – pokušala je pojasniti svoje riječi nakon što su izazvale oštre reakcije, piše Yahoo News.
Na konferenciji za novinare u Arizoni, gdje je promovirala obaveznu identifikaciju birača, Noem je rekla: "Kada dođe dan izbora, bili smo proaktivni kako bismo osigurali da pravi ljudi glasaju i izaberu prave vođe koji će voditi ovu zemlju."
Novinar ABC-ja Jonathan Karl njene je komentare nazvao "nevjerovatnim", dok su brojni kritičari oštro reagirali na izjavu ministrice. Noem je direktno prozvala Karla i novinara CNN-a Jakea Tappera jer su doveli u pitanje njene namjere.
U objavi na platformi X u nedjelju Noem je podijelila intervju koji je Tapper vodio s Tomom Homanom, zaduženim za pitanja granice, te poručila: "Sigurno je iscrpljujuće redovno proizvoditi zgražanje čak i oko izjava koje su potpuno zdravorazumske."
"Da, moramo izgraditi izbornu infrastrukturu koja omogućuje da građani Sjedinjenih Država koji imaju pravo glasa mogu lako i sigurno glasati, dok istodobno sprječavamo da ne-državljani, uključujući ilegalne imigrante, ubacuju glasačke listiće. Odluka za koga će glasati, naravno, isključivo je na samim biračima. Stoga je pravo pitanje za sve koji se zgražaju nad ovim: Podržavate li doista da osobe koje su u ovoj zemlji ilegalno glasaju na našim izborima?", napisala je Noem.