Karea Fit

Turski “Smart” s plastičnom karoserijom i dometom od 135 kilometara

Raport
Piše: Raport
Karea Fit
Foto: Karea Fit

Turska dugo nije imala vlastite automobilske brendove, ali to želi promijeniti u eri električne mobilnosti. Uz već poznati projekat Togg, sada kupcima nude i znatno kompaktnije vozilo, Karea Fit, turski odgovor na Smart Fortwo.

Iza brenda Karea stoji kompanija Karel Kalıp, koja se ranije bavila izradom kalupa za plastične dijelove u autoindustriji. Iskoristivši to iskustvo, odlučili su napraviti iskorak i razviti vlastiti automobil s plastičnom karoserijom.

 

Karea Fit spada u kategoriju L7e, teških kvadricikala, čime se svrstava uz bok modelima poput Microlino i Mobilize Duo. Ova klasifikacija podrazumijeva manje regulatorne zahtjeve i nižu cijenu.

 

Uz podršku kineske tehnologije

Kompanija navodi da je vozilo razvijeno u Turskoj, iako udio domaćih komponenti iznosi oko 34 posto. Karoserija i unutrašnjost su turskog dizajna i proizvodnje. Pretpostavlja se da je automobil zasnovan na nekom kineskom modelu, ali nije riječ o običnom rebrendiranju.

Tehnički gledano, automobil je dug svega 2,63 metra i pokreće ga elektromotor snage 12 kW (16 KS) na zadnjim točkovima. Do 50 km/h ubrzava za šest sekundi, dok maksimalna brzina iznosi 90 km/h.

LFP baterija kapaciteta 9,98 kWh omogućava domet od oko 135 kilometara. Punjenje je moguće isključivo naizmjeničnom strujom putem jednofazne utičnice, snagom od 3,3 kW.

 

Voditelj projekta Refik Diri objasnio je ideju iza vozila: javni prevoz ne može sam riješiti gradske gužve, a mlađe generacije sve manje žele posjedovati klasičan automobil – važnije im je jednostavno kretanje od tačke A do tačke B.

Početna cijena iznosi oko 699.000 turskih lira (približno 11.350 eura), što ga čini jednim od rijetkih pristupačnih modela u tom cjenovnom rangu na turskom tržištu. Međutim, riječ je o promotivnoj cijeni, pa se očekuje da će kasnije biti viša.

 

Zašto su automobili skupi u Turskoj

Automobili u Turskoj su veoma skupi zbog visokih poreza i protekcionističke politike. Posebna akciza (ÖTV) iznosi od 45 do 80 posto za standardne automobile, dok za luksuzne modele s većim motorima može doseći i 220 posto. Na to se dodaje i 20 posto PDV-a, što znači da porezi često premašuju samu vrijednost vozila.

Električna vozila imaju nešto povoljniji tretman, ali i tu postoje ograničenja, dijelom radi zaštite domaće industrije i brenda Togg. Uvozna električna vozila dodatno su opterećena carinama od 40 posto.

 

Uprkos svemu, Turska ostaje važan proizvođač automobila, 2024. godine zauzimala je 13. mjesto u svijetu, odmah iza Češke.

Karea Fit Turska Auto Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu