Svijet

U egipatskim selima ne žele sahranjivati žrtve koronavirusa, boje se zaraze

Raport.Ba
Stanovnici dva egipatska sela zbog straha od zaraze zaustavili su pokop doktorice koja je preminula od koronavirusa, što je posljednji u nizu takvih incidenata u toj državi, prenose egipatski mediji. Tijelo 64-godišnje doktorice koja je preminula u bolničkom karantinu prvo je odneseno u selo njenog supruga u provinciji Dakalija na delti Nila, što je pokrenulo ulične proteste, prenose novine Al-Masri al-Jum. Prosvjednici su tražili da se žena pokopa u svom selu, koje je u istoj provinciji. No kad je vozilo hitne pomoći prevezlo tijelo u drugo selo, grupa lokalnih stanovnika ga je blokirala, također strahujući da će se pokapanjem proširiti zaraza. Lokalne snage sigurnosti i zdravstveni radnici neuspješno su pokušali smiriti bijesne stanovnike, objasnivši kako pokapanje ne predstavlja rizik za njih, pišu novine Al-Jum al-Saba. Spor traje jer se stanovnici i dalje protive pogrebu, dodaju novine. Egipatski mediji posljednjih dana pišu o odgodama ispraćaja žrtava koronavirusa u raznim dijelovima zemlje zbog protivljenja lokalnog stanovništva. Ta zemlja zasad broji 1.794 slučaja zaraze, sa 135 smrtnih ishoda.  
Egipat sahrana Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu