Muslimani danas slave Ramazanski bajram, jedan od dva najveća praznika u islamu. Širom Bosna i Hercegovine okupio se veliki broj vjernika u džamijama na Bajram-namazu.
Tako je i sarajevska Begova džamija okupila veliki broj vjernika, koji su klanjali bajram. Namaz je predvodio reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH Husein ef. Kavazović.
Jučer je povodom Bajrama reisu-l-ulema Kavazović uputio poruku muslimanima:
"Ramazan nas je poučio da istinska snaga nije u sili, nego u samokontroli; te da se veličina čovjeka ne mjeri onim što uzima, nego onim što daje; i da je Allahovoj milosti najbliži onaj koji je najkorisniji Njegovim stvorenjima.
Molim Uzvišenog Allaha da primi naše ibadete: post, namaze, dove, zekat i sadekatul-fitr, kao i svako dobro koje smo učinili u ovom odabranom mjesecu. Neka tragovi ramazana ostanu u nama i nakon njegova odlaska, da nas učine boljim ljudima i iskrenijim vjernicima.
Braćo i sestre!
Bajram nam dolazi u vremenu kada je savremeni svijet, uprkos svojoj moći i napretku, duboko ranjen ratovima, nasiljem, nepravdom i ravnodušnošću. Pred našim očima ruše se domovi, prekidaju životi i gazi ljudsko dostojanstvo", rekao je reis Kavazović.
Naglasio je da zato naša bajramska radost ne smije ostati zatvorena u krugu vlastite sreće.
"Ona mora biti otvorena i za bol onih koji stradaju, za dovu onima koji pate, i za pomoć onima kojima je pomoć potrebna.
Kao i uvijek, i danas trebamo čuvati mir i slogu među nama, međusobno poštovanje i našu domovinu Bosnu i Hercegovinu. Budimo svjesni težine vremena u kojem živimo i budimo jedni drugima oslonac i podrška u dobru.
U vremenu kada mnogi šire strah i nepovjerenje, pozvani smo da širimo sigurnost, povjerenje i dobro. Neka se to vidi i u našim bajramima. Svim muslimanima i muslimankama u domovini, susjednim zemljama i dijaspori čestitam nastupajuće dane Ramazanskog bajrama.
Neka nam Bajram donese mir u srcu, toplinu u porodicu, snagu u zajedništvu i nadu da se dobro može širiti i onda kada se čini da ga je na svijetu premalo. Bajram šerif mubarek olsun!"