Njemačka bi uskoro trebala dobiti vrhunski izraelski proturaketni sustav, a on je pomogao u zaštiti Izraela od dva velika iranska napada ranije ove godine.
Izrael planira razmjestiti sustav Arrow 3, visoko sofisticirani sustav osmišljen za presretanje balističkih projektila izvan Zemljine atmosfere, na tlo Njemačke do 2025. godine. To je dio sporazuma vrijednog 3,5 milijardi dolara, najavljenog prošle jeseni. Prema riječima službenih izvora, ovo je najveći obrambeni izvoz u historiji Izraela.
Njegova isporuka dolazi u trenutku u kojem se Evropa i saveznici iz NATO-a suočavaju s rastućom prijetnjom ruskih raketa usmjerenih prema istočnom krilu saveza. Prošloga tjedna Moskva je upotrijebila novu balističku raketu srednjeg dometa za napad na Ukrajinu.
Arrow 3 prvi je put upotrijebljen u borbenim uslovima prije godinu dana, tokom početnih dana izraelskog rata s Hamasom. Glavni inženjer sustava izjavio je za Business Insider da je njegova učinkovitost dokazana tijekom dva velika iranska napada, u aprilu i oktobru ove godine.
Idealno rješenje za Njemačku
'Arrow 3 je idealno rješenje za Njemačku, a također će postati dio šireg obrambenog sustava za njemačke saveznike u Evropi', rekao je Boaz Levy, izvršni direktor Israel Aerospace Industriesa (IAI), u nedavnom intervjuu.
Izraelska organizacija za raketnu obranu (IMDO) i Američka agencija za raketnu obranu (MDA) završile su uspješnu seriju testiranja sustava Arrow 3. On je zajednički proizvod izraelske tvrtke IAI i američkog proizvođača Boeinga. Razvijen je kako bi Izrael imao mogućnost obrane od balističkih projektila velikog dometa, a s prethodnikom, Arrowom 2, čini najviši sloj višeslojne izraelske protuzračne odbrambene mreže.
Arrow 2, prvi put postavljen 2000. godine, može presretati mete u gornjoj atmosferi, a nasljednik Arrow 3 uveden je 2017. godine i sposoban je eliminirati mete u svemiru na udaljenosti do 2800 kilometara daleko izvan dosega američkih sustava Patriot i THAAD. Oba sustava koriste dvostupanjske presretače na kruto gorivo za neutralizaciju balističkih projektila u letu.
Izrael je potvrdio prvu operativnu upotrebu Arrowa 3 u novembru prošle godine, kada je oborio projektil koji su ispalili pobunjenici hutisti u Jemenu. Međutim njegovi najvažniji testovi odvili su se tokom dva velika iranska napada ove godine.
U aprilu je Iran ispalio više od 300 projektila i bespilotnih letjelica na Izrael, uključujući oko 120 balističkih projektila. Većinu su ih presreli zahvaljujući obrani i suradnji s partnerima poput SAD-a i Ujedinjenog Kraljevstva.
Šest mjeseci kasnije, u listopadu, Iran je izveo još veći napad, ispalivši približno 200 balističkih projektila. Izraelski sustavi, uz pomoć američkih ratnih brodova, uspješno su neutralizirali većinu prijetnji.
Strašna učinkovitost
Izraelsko ministarstvo obrane istaknulo je da je sustav Arrow pokazao iznimnu učinkovitost u oba napada, iako konkretni podaci o uspješnosti nisu objavljeni. Levy je izjavio da je 'radio onako kako je zamišljeno' te dodao: 'Rezultati koje smo dobili zaista su fenomenalni.'
Uspjeh Arrowa 3 u izraelskim sukobima čini ga vrijednim dodatkom njemačkom odbrambenom arsenalu, posebice u trenutku u kojem Evropa sve više strahuje od ruske raketne prijetnje. Rat u Ukrajini i intenzivna ruska upotreba balističkih projektila potaknuli su NATO na dodatna ulaganja u protuzračnu odbranu.
Zabrinutost zbog ruskih raketnih sposobnosti naglašena je prošloga tjedna, kada je Moskva testirala eksperimentalnu balističku raketu srednjeg dometa na Ukrajinu. Glasnogovornik Pentagona opisao je ovo oružje kao 'novu smrtonosnu sposobnost' i nazvao ga 'zabrinjavajućim' za SAD.
Kada Arrow 3 stigne u Njemačku, dopunit će postojeću NATO-ovu mrežu proturaketnih sustava, uključujući američki sustav MIM-104 Patriot, koji se već koristi u Ukrajini.
Jedan od ostataka iranskog projektila nakon presretanja u aprilu pao je u blizini Mrtvog mora, što pokazuje preciznost Arrowa.