U Tužilaštvu Kantona Sarajevo u 12 sati je počelo ispitivanje uhapšene ministrice visokog obrazovanja u Vladi KS Adne Mesihović i njene pomoćnice Dženite Viteškić, saznaje Raport.
Mesihović i njenu pomoćnica Viteškić osumnjičene su za krivično djelo zloupotreba položaja ili ovlaštenja.
Tačnije, sumnjiče se za nezakonito zapošljavanje u Ministarstvo, navodi se u zajedničkom saopćenju Tužilaštva KS i MUP-a KS.

Tužilaštvo će nakon ispitivanja odlučiti hoće li tražiti pritvor.
One su po prijavi koju je Ured za borbu protiv korupcije KS poslao Tužilaštvu KS, kako nam je potvrđeno, a navodi se u spisu Tužilaštva KS, nezakonito uhljebili Arijanu Turković, koja je na Općim izborima 2022. godine bila kandidat pokreta Za nove generacije.
Turković je bila prvoplasirana na konkursu za poziciju stručnog saradnika za podršku mladima u Ministarstvu za visoko obrazovanje, nauku i mlade KS.
Bila je agažirana je na poslovima kreiranja i objave kvalitetnog i relevantnog sadržaja na društvenim mrežama, poslovi javne prezentacije prikupljenih informacija o implementaciji projekata i administrativna podrška. Konkurs je raspisan u decembru prošle godine za tri pozicije.
Turković je bila prvoplasirana za poziciju za koju je i aplicirala, a na stručnom ispitu imala je čak 100 posto tačnih odgovora.