Predsjednik Vlade Posavskog kantona Đuro Topić danas je održao sastanak s predstavnicima Paneuropske unije Bosne i Hercegovine, na čelu s predsjednikom Paneuropske unije BiH, akademikom mons. prof. dr. Franjom Topićem.
Sastanku su prisustvovali generalna tajnica Paneuropske unije BiH Zvonimira Jakić, lični tajnik akademika mons. prof. dr. Franje Topića Željko Galić, predsjednik Mladih Paneuropske unije BiH Dario Plavčić, direktor Ureda za razvoj i evropske integracije Posavskog kantona Marko Vukić i šef Ureda gradonačelnika Grada Orašja Ilija Baotić, koji su ujedno i članovi Paneuropske unije BiH, te Katarina Baotić, predstojnica Ureda predsjednika Vlade Posavskog kantona.
Povod sastanka bio je utvrđivanje datuma i mjesta održavanja ovogodišnje Međunarodne konferencije, kao i definiranje početnih organizacionih aktivnosti. Na sastanku je dogovoreno da će se ovogodišnja Međunarodna konferencija Paneuropske unije Bosne i Hercegovine, pod nazivom „Na granici Evropske unije: integracije, povezanosti i razvojna perspektiva Bosne i Hercegovine“, održati u Orašju od 19. do 21. juna 2026. godine.
Istaknuto je da konferencija ima poseban značaj za jačanje procesa evropskih integracija, unapređenje prekogranične saradnje te promociju Kantona kao supokrovitelja ovog međunarodnog skupa. Predsjednik Vlade je tom prilikom izrazio punu podršku organizaciji konferencije, prihvativši ulogu supokrovitelja ovog značajnog događaja.