Ako ste među onima koji redovno pune svoj mobitel do 100%, niste jedini – većina ljudi voli biti sigurna da im baterija može izdržati cijeli dan. Neki čak ostavljaju telefon da se puni tokom cijele noći kako bi izbjegli neugodnosti usred dana. No, prema riječima stručnjaka, ova svakodnevna navika dugoročno ozbiljno šteti bateriji – više nego što mislite.
„Baterija se troši brže kada se redovno puni do 100%, u poređenju s punjenjem do nešto nižeg nivoa“, kaže Chao-Yang Wang, direktor Centra za elektrokemijske motore na Univerzitetu Penn State, za Huffington Post.
Prema dr. Dibakaru Datti, profesoru mašinstva i industrijskog inženjeringa na NJIT-u, stalno držanje baterije na visokom naponu (kao što se dešava kod punjenja do 100%) uzrokuje njeno hemijsko starenje. Wang upozorava da tako gubite 10 do 15% kapaciteta baterije kroz njen vijek trajanja – razlika možda nije ogromna odmah, ali postaje primjetna vremenom.
Ako ne planirate intenzivno koristiti telefon, stručnjaci savjetuju da ga ne punite do kraja. U većini slučajeva, punjenje do 85–90% je više nego dovoljno. Naravno, povremeno punjenje do 100% nije štetno, naročito kad vas čeka dan pun obaveza – ključ je u ravnoteži i svjesnom korištenju.
Osim prekomjernog punjenja, i potpuno pražnjenje baterije do 0% može je oštetiti. Kad se baterija često prazni do kraja, vremenom gubi sposobnost da zadrži punjenje. Dr. Datta preporučuje punjenje kada baterija padne na 20% i izbjegavanje brzih punjača i ekstremnih temperatura, koje dodatno oštećuju bateriju.
„Baterija se više plaši ekstremne toplote ili hladnoće nego punjenja do 100% na sobnoj temperaturi“, upozorava Wang.