Ujedinjene nacije najavile su da će obilježavanje Međunarodnog dana sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici biti održano 9. jula u sali Generalne skupštine UN-a u New Yorku, u okviru programa uspostavljenog nakon usvajanja Rezolucije o Međunarodnom danu sjećanja na genocid u Srebrenici.
Centralnoj komemoraciji će prisustvovati svjedoci genocida, a bit će upriličeno obraćanje generalnog sekretara Ujedinjenih nacija i predsjedavajućeg Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denisa Bećirovića.
'Na ovaj način ćemo odati počast za više od 8.000 ubijenih bošnjačkih muškaraca i dječaka u genocidu u Srebrenici 1995. godine kao i hiljadama žena, djece i starijih osoba koje su bile prisilno raseljene. Obilježavanje predstavlja potvrdu opredijeljenosti međunarodne zajednice očuvanju historijske istine i jačanju napora usmjerenih na sprečavanje genocida, zločina protiv čovječnosti i drugih masovnih zločina', poručuju iz UN-a.
Programom će predsjedavati Chaloka Beyani, specijalni savjetnik generalnog sekretara Ujedinjenih nacija za prevenciju genocida.
U junskom biltenu UN-a naglašena je povezanost govora mržnje i genocida. Istaknuto je da su genocidu u Srebrenici prethodile godine dehumanizirajuće retorike usmjerene protiv Bošnjaka, te da je upravo govor mržnje jedan od najčešće dokumentovanih prethodnika masovnih zločina.
'Sjećanje nije pasivno. Ono je čin otpora poricanju i govoru mržnje koji omogućavaju genocid i koji i danas nastavljaju ugrožavati mir', poručeno je u biltenu Ujedinjenih nacija.