tradicija

Ulicama Banje Luke prošetala treća generacija maturanata "Reis Ibrahim-ef. Maglajlić"

Raport
Piše: Raport
Banjalucka medresa reis ibrahim ef maglajlic ispratila trecu generaciju maturanata i maturantica98360
Foto: Preporod.info

Banjalučka medresa "Reis Ibrahim-ef. Maglajlić" svečanom akademijom u Banskim dvorima i tradicionalnim defileom kroz centar grada ispratila je svoju treću generaciju maturanata i maturantica. 

Ova odgojno-obrazovna ustanova, najmlađa u okviru Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, jedina je takve vrste na području entiteta RS i u potpunosti se finansira iz Fonda Bejtul-mal.

Svečanost je započela ispred džamije Ferhadija, odakle je krenuo defile mladosti koji je privukao pažnju brojnih građana, a završio je u Banskim dvorima. 

Maturanti ističu da bi, uprkos svim izazovima, ponovo izabrali školovanje u gradu na Vrbasu. Maturantica Ajna Čavka, čiji je brat bio dio prve generacije, naglasila je da su tokom četiri godine školovanja funkcionisali kao jedna porodica.

Muftija banjalučki Ismail-ef. Smajlović poručio je da su ovi mladi ljudi novo svjetlo na društvenoj sceni, dok je direktor Medrese Muris-ef. Spahić istakao neraskidivu vezu škole i identiteta grada.

''Uspostavom medrese u Banja Luku je došla mladost, a s mladošću se vratio i život.'' – kazao je Spahić.

Događaju je prisustvovao i ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH Sevlid Hurtić, koji je ocijenio da se ovakvim manifestacijama šalje pozitivna poruka o suživotu i budućnosti Bosne i Hercegovine. Činjenica da skoro 95% učenika dolazi iz džemata s područja RS-a potvrđuje značaj ove škole za povratničku populaciju i lokalnu zajednicu.

Banja Luka