obavljeno glasanje

UNDP ima novog šefa: Na čelo izabran bivši belgijski premijer Alexander De Croo

Fena
Fena
De croo

Bivši belgijski premijer Alexander De Croo službeno je izabran za novog šefa Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) glasanjem Generalne skupštine UN, javila je Belga.

De Crooa je u oktobru nominovao generalni sekretar UN António Guterres za čelnika agencije, ali je i dalje bilo potrebno formalno odobrenje glasanjem. Osim Rusije, koja se suzdržala, 172 zemlje su glasale za imenovanje.

U izjavi objavljenoj na X-u, De Croo je izrazio zahvalnost Guterresu i državama članicama UN-a "na povjerenju koje su mi ukazali da vodim UNDP kao njenog novog administratora".

Agencija se nalazi u sjedištu UN u New Yorku i zadužena je za pomoć zemljama u iskorjenjivanju siromaštva i postizanju održivog ekonomskog rasta i ljudskog razvoja.

"Pridružujem se UNDP-u u trenutku kada svijetu više nego ikad trebaju saradnja, akcija i utjecaj. Moj pristup će biti jednostavan: slušati, biti partner i ostvarivati - tako da niko ne bude zapostavljen", poručio je De Croo. 

"Gospodin De Croo je posvetio veliki dio svoje karijere javnoj službi unapređujući globalnu solidarnost, kombinirajući političko vodstvo, razvojnu saradnju i inovacije", rekao je Guterres.

Dodao je da je, na svojim prethodnim pozicijama premijera i ministra za razvojnu saradnju, De Croo „blisko sarađivao s multilateralnim institucijama kako bi usmjeravao strukturne promjene za ljude u nekim od najranjivijih regija svijeta“.

Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen čestitala je De Croou u objavi na X-u.

"Vaše vodstvo dolazi u ključnom trenutku za sistem UN, jer je potrebna ambiciozna reforma", napisala je.

UNDP izbor Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu