Univerzitet "Džemal Bijedić" u Mostaru (UNMO) u 2025. godini preuzeo je poziciju predsjedavajućeg Rektorskog zbora Bosne i Hercegovine, što predstavlja veliku čast i odgovornost, ali i priliku za nastavak unapređenja visokog obrazovanja u BiH kroz jačanje suradnje javnih univerziteta.
Kao lideri akademske zajednice, rektori javnih visokoškolskih obrazovnih ustanova u BiH djeluju u okviru Rektorskog zbora koji za cilj ima koordinaciju aktivnosti, razmjenu iskustava i razvoj visokog obrazovanja, priopćeno je iz UNMO-a.
Na drugoj sjednici Skupštine predsjedavajuća Rektorskog zbora Alena Huseinbegović uručila je prestižna priznanja, Zlatni grb i plakete kao najviše nagrade koje Rektorski zbor dodjeljuje za izuzetan doprinos razvoju sveučilišta kroz istaknuti rad na znanstvenom, nastavnom i stručnom polju, te širenju ugleda sveučilišta u BiH i u svijetu.
Zlatni grb Rektorskog zbora dodijeljen je rektoru Sveučilišta u Mostaru Zoranu Tomiću, rektorici Univerziteta u Tuzli Nermini Hadžigrahić, rektoru Univerziteta u Banjoj Luci Radoslavu Gajaninu, prorektoru za financije i bivšem rektoru Univerziteta u Bihaću Fadilu Islamoviću, te prorektoru za znanstveno-istraživački rad i međusveučilišnu suradnju i bivšem rektoru Univerziteta u Bihaću Nevzetu Veladžiću.
Dobitnici Plakete Rektorskog zbora su Adnan Velagić, Belma Pojskić, Nikola Mojović, Milenko Pikula, Sanja Bijakšić, Zdenko Klepić i Sadik Latifagić.
"Imam čast i zadovoljstvo istaknuti da je u 2025. godini UNMO predsjedavajući Rektorskog zbora, te kao takav predvodi i koordinira rad svih javnih sveučilišta u BiH, a u cilju zajedničkog unaprjeđenja obrazovnog sustava i realiziranja značajnih akademskih inicijativa. Kvalitetan rad Rektorskog zbora osigurava da se naši akademski interesi i izazovi nađu na zajedničkoj platformi gdje kroz dijalog i suradnju s kolegama s drugih javnih sveučilišta razvijamo strategije za dalji napredak visokog obrazovanja u našoj zemlji", kazala je Huseinbegović.