RETROSPEKTIVA

Uoči utakmice na Koševu: Kako je Spartak iz Trnave prije 56 godina prvi put gostovao u Sarajevu

U četvrtak 25. jula, na Stadionu Asim Ferhatović Hase na Koševu, fudbaleri Sarajeva dočekat će ekipu Spartaka iz Trnave, u prvom meču 2. kola kvalifikacija Konferencijske lige. Tako će slovačka ekipa još jednom, peti put u posljednjih 15 godina, treći put na Koševu, drugi put protiv Sarajeva, gostovati u našoj zemlji u okviru UEFA takmičenja! Svi pomenuti dvomeči Spartaka protiv bh. klubova odigrani su u okviru kvalifikacija za Evropa ligu. Serija je počela porazom protiv Sarajeva 2009. godine (0:1, 1:1), prolaskom Crveno-crnih protiv sarajevskog Olimpika zahvaljujući golu u gostima 2015. (0:0, 1:1), pobjedom nad Zrinjskim 2018. (1:0, 1:1), trijumfom protiv bijeljinskog Radnika boljim izvođenjem jedanaesteraca 2019. godine (2:0, 0:2), piše scsport.ba.

Ovome treba dodati i pobjedu Spartaka nad tuzlanskom Slobodom u 2. kolu Interoto kupa 2004. godine (2:1, 1:0). Ali, tu nije kraj. Malo je poznato da je Spartak prvi put gostovao u BiH prije 56 godina u četvrtfinalu Srednjoevropskog kupa, kada je odmjerio snage s Željezničarom. To znači da je klub iz Trnave u zvaničnim utakmicama odmjerio snage protiv čak šest naših klubova – skoro polovine današnje Premijer lige BiH (5 klubova) plus mečevi s ugašenim Olimpikom. Vjerovatno nijedan evropski klub izvan prostora bivše Jugoslavije nije takav poznanik bh. timova.

Ovaj put se prisjećamo prvog gostovanja Spartaka u Sarajevu. Desilo se to u Srednjoevropskom, odnosno Mitropa kupu u sezoni 1967-68, u kojoj je popis učesnika bio više nego respektabilan – Crvena Zvezda, Roma, Cagliari, Atalanta, Austria Beč… Na listi se našao i Željezničar, pa je glavni grad BiH imao dva evropska predstavnika u sezoni – pored Bordo tima koji je u osmini finala Kupa šampiona poražen od Manchester Uniteda. U osmini finala su Plavi u novembru 1967. godine igrali sa slovačkim, zapravo čehoslovačkim, klubom Jednota (kasnije TTS) iz Trenčína, u tom trenutku liderom tamošnjeg prvenstva. Prvi meč u Trenčínu okončan je bez golova (0:0), da bi revanš na Koševu riješio Enver Hadžiabdić i donio Plavima pobjedu (1:0) i plasman u četvrfinale.

Žrijeb je bio nemilosrdan prema pulenima Milana Ribara i odredio da u četvrtfinalu igraju s braniocem trofeja – Spartakom iz Trnave. Bilo je to “finale prije finala” jer Željo bio jesenji prvak Jugoslavije, Spartak viceprvak Čehoslovačke s bodom zaostatka za Jednotom iz Trenčina. Koliko je bio jak Spartak mogu potvrditi još dva podatka. U osmini finale je klub iz Trnave eliminirao Romu (2:1, 1:1), a u narednoj sezoni (1968-69) s istim igračkim kadrom igrao u polufinalu Kupa šampiona protiv Cruyffovog Ajaxa i ostao kratak za jedan gol (2:0, 0:3) za veliko finale s Milanom na madridskom Santiago Bernabeuu.

Prva utakmica Spartaka i Željezničara odigrana je 28. februara 1968. u Trnavi pred 10.000 gledalaca. Inače je Spartak bio pravi fenomen po navijačkoj podršci: klub iz grada od 40.000 stanovnika u sezoni 1967-68 imao je prosjek od 14.700 gledalaca! U meču protiv Želje je trener Anton Malatinský, po kojem se danas zove stadion Sparataka, naredio opštu ofanzivu, domaći su dominirali su većim dijelom susreta, u prvom dijelu poveli golom Stanislava Martinkoviča (1:0). Početkom nastavka je čuveni italijanski sudija Sergio Gonella dosudio penal za Slovake, kojeg je iskoristio Jozef Adamec i drugi put savladao “Čiku” Radovića (2:0). Tek tada su se trgli Plavi i pogotkom Braneta Jelušića u 61. minutu stigli do aktivnog rezultata (2:1) za revanš na Koševu.

Sedam dana kasnije je gostovanje Spartaka privuklo 10-ak hiljada gledalaca na Koševu. Utakmica je bila repriza prvog susreta u Trnavi: Spartak je bio bolji u prvom dijelu u kojem su Plavi tek u 25. minutu prvi put priprijetili golmanu Spartaka Josefu Geryku. U 34. minutu su gosti poveli: Ján Zlocha je nakon sjajne asistencije Valériana Šveca savladao Radovića (0:1) i Spartak je stekao dva gola prednosti u ukupnom rezultatu. Bilo je jasno da Plavi moraju krenuti na sve ili ništa…

Igrao se 51. minut kada je Enver Hadžiabdić centrirao u šesnaesterac, gdje je bio Edin Sprečo i izjednačio rezultat (1:1), uprkos žestokim protestima Slovaka da je golman Zlocha bio fauliran. Izjednačenje je dalo krila domaćinu, koji uz podršku s tribina juriša u želji da poravna ukupni rezultat. U jeku napada Željezničara, sijevnula je kontra Spartaka u 70. minutu: Dušan Kabát je pobjegao lijevom stranom, ubacio u sredini, gdje je bio Jozef Adamec i neodbranjivim udarcem loptu smjetio pod prečku (1:2).

Tri minuta prije kraje je Edin Sprečo pronašao Ivicu Osima koji je izjednačio rezultat (2:2). Bilo je to sve što su fudbaleri Željezničara postigli u revanšu jer više nije bilo vremena i snage za preokret. Poraz u četvrtfinalu Mitropa kupa bio je najava blijedog proljeća Željezničara: Plavi su startovali s prve, a završili na petoj poziciji domaćeg šampionata. S druge strane je Spartak osvojio prvu titulu čehoslovačkog prvaka i stigao do finala Srednjoevropskog kupa u kojem je poražen od Crvene Zvezde (1:0, 1:4).

Željezničar – Spartak Trnava 2:2 (0:1)

Sarajevo, 6. mart 1968. Stadion Koševo. Gledalaca 10.000. Vrijeme hladno, teren pogodan za igru. Sudija: Janos Birocky (Mađarska).

Strijelci: 0:1 Zlocha (34), 1:1 Sprečo (51), 1:2 Adamec (70), 2:2 Osim (87).

ŽELJEZNIČAR: Radović, Hrvat, M. Mujkić, Štaka, Katalinski, E. Hadžiabdić, Jelušić, D. Bajić, Osim, Sprečo, Deraković. Trener: Milan Ribar.

SPARTAK TRNAVA: Geryk, Dobiaš, Jarábek, Zlocha, Hrušecký, Kravárik, Martinkovič, Kuna, Švec, Adamec, Kabát. Trener: Anton Malatinský.