raport iz srebrenice

Urbicid nad Srebrenicom: Tokom rata srpske snage srušile džamije, Bošnjaci sačuvali crkve

Piše Mediha Smajić
Na fotografiji minirama Carsijska džamija 95. i obnovljena 2011.

Na području Srebrenice, prije i tokom genocida, srušene su i minirane sve džamije, a jedna od njih u naselju Slapovići je zapaljena.

Ukupno 23 džamije, koliko ih je bilo na području ovog medžlisa.

U samom gradskom jezgru, tokom urbicida koji se od 92. do 95. godine provodio nad Srebrenicom, srušeno je i minirano svih pet džamija.

Ostaci odvođeni i zatrpavani

Ostaci džamija, odlukom tadašnjih vlasti u Srebrenici 1997. godine odvoženi i zatrpavani u blizini parka, gdje je 2020. godine izgrađena gradska garaža, kada su i pronađeni ostaci porušenih džamija, nišani i dijelovi ograde.

Međutim, tokom rata, dok god su Bošnjaci bili u Srebrenici, crkva Pokrova Presvete Bogorodice u centru Srebrenice, ostala je netaknuta kao i crkva u pravoslavnom groblju na ulazu u Srebrenicu.

Na fotografiji, zauzimanje Srebrenice od strane pripadnika Vojske RS u julu 95.godine portal, naziva "oslobađanje Srebrenice".

Fotografija svjedoči o činjenici da su i pored svih izazova, vjerski objekti drugih religija, u ratnoj Srebrenici, sačuvani i nije dozvoljeno njihovo skrnavljenje.


Ostaci porušene Čaršijske džamije pronađeni su tokom izgradnje gradske garaže, duboko zakopani ispod zemlje.

Predstavnici Islamske zajednice u Srebrenici predali su ih Memorijalnom centru Potočari, kao dokaz urbicida i uništavanja jednog grada.

Džamija je prije rata bila jedna od najstarijih na području Srebrenice sa drvenom munarom o kojoj se brinula srebrenička familija Selmanagić.

Kasnije je sagrađena modernija džamija i 1992. godine bila je spremna za otvaranje.

Aktivan vjerski život

Od 1992. do pada Srebrenice bila je jedna od ključnih džamija u gradu. Ljudi u enklavi su dosta koristili Čaršijsku džamiju i u njoj se odvijao aktivan vjerski život.

Ona je, kada je pala Srebrenica, bila minirana.

Posljednji imam te džamije bio je Hasib Kovač, do 1992. godine. Od 1992. do 1995. godine imam je bio Mevludin efendija Hrnjić, a danas su imami Ahmed efendija Hrustanović i Damir efendija Pestalić.

Na samom povratku Bošnjaka 2002. godine obnovljena je Bijela džamija, a 2011. i Čaršijska džamija. Do sada je obnovljena 21 džamija, a na obnovu čekaju još dvije.

"Do sada je obnovljena 21. džamija, a još dvije džamije čekaju obnovu, to su džamije u Sasama i na Vidikovcu", kaže predsjednik Medžlisa Islamske zajednice Srebrenica Faruk efendija Hasanović, dodajući da su u toku akcije skupljanja pomoći za njihovu obnovu.

Skoro sve džamije u Srebrenici tokom agresije i genocida minirane su i srušene. Jedino je džamija u Slapovićima, zapaljena i prilikom njene obnove zadržan je prijeratni izgled.

džamije genocid u Srebrenici Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu