Premijer Zeničko-dobojskog kantona Nezir Pivić najavio je nakon današnje sjednice Vlade hitno izvršenje odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine koje se odnose na izmjene Zakona o visokom obrazovanju.
Iako je Sud osporio određene odredbe koje se tiču smjene rektora, Pivić je istakao zadovoljstvo jer je potvrđena ključna stavka – pravo osnivača da vrši strogu finansijsku kontrolu nad radom Univerziteta u Zenici (UNZE).
Ustavni sud BiH je utvrdio da su odredbe o smjeni rektora bile preširoko postavljene, što je Vlada ZDK prihvatila kao nalog za dodatno preciziranje zakona.
Međutim, potvrđen je sastav Upravnog odbora u omjeru 4:3 u korist osnivača, čime je, prema Pivićevim riječima, dokazano da je dosadašnje jednostrano djelovanje Senata UNZE-a i povlačenje njihovih članova iz Upravnog odbora bilo neosnovano i štetno po instituciju.
Premijer je posebno naglasio da Vlada izdvaja oko 20 miliona KM za Univerzitet, dok se istovremeno bilježi drastičan pad broja studenata i netransparentan utrošak sredstava. Upravo zbog toga, Vlada neće odustati od uvođenja reda u finansijsko poslovanje.
Pored pitanja Univerziteta, Pivić je iskoristio priliku da javno zapita zašto Ustavni sud godinama ne rješava pitanje vlasništva nad Kantonalnom bolnicom Zenica, dok se drugi predmeti završavaju u rekordnom roku, ističući da je to ključna prepreka za izgradnju nove moderne bolnice i dobijanje statusa univerzitetskog centra.