Sveučilišna bolnica Radboud u Nijmegenu, na istoku Nizozemske, saopštila je da je primila pacijenta pod blagom sumnjom na zarazu smrtonosnim virusom ebole. Kako prenosi agencija AFP, rezultati hitnog testiranja biće poznati tokom ovog vikenda, a pacijent je odmah smješten na posmatranje u specijalizovanu izolacijsku jedinicu.
Rukovodstvo bolnice za sada nije otkrilo identitet pacijenta, kao ni detalje o njegovom nedavnom kretanju ili putovanjima.
WHO podigao nivo rizika na vrlo visok
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) objavila je ranije istog dana da izbijanje ebole u Demokratskoj Republici Kongo sada predstavlja vrlo visok rizik za javno zdravlje u toj zemlji, što je porast u odnosu na raniju procjenu kada je rizik ocjenjivan kao visok.
Šef WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus izjavio je da trenutno postoji sumnja na 750 zaraženih osoba, dok se 177 smrtnih slučajeva u DR Kongu vjerovatno povezuje s ovim opasnim virusom.
Prethodni incident u istoj bolnici s hantavirusom
Ova nizozemska zdravstvena ustanova nedavno je prošla kroz još jednu kriznu situaciju. Naime, 11. maja je 12 članova bolničkog osoblja stavljeno u karantin nakon što su liječili pacijenta pozitivnog na hantavirus, koji je prethodno evakuisan s kruzera MV Hondius. Do izolacije medicinskih radnika došlo je jer se tokom vađenja krvi i uzimanja urina zaraženom pacijentu nisu pridržavali strogih bezbjednosnih protokola.