Uzbuna na Sardiniji

Sumnja na ebolu u Italiji: Pacijent u izolaciji, aktivirani hitni protokoli

Meloni predložila da se upravljanje granicama uvrsti na dnevni red sastanka Evropskog vijeća 18. i 19. juna
Raport
Piše: Raport
Ebola kongo
Foto: AA

U Cagliariju na Sardiniji aktivirani su protokoli zbog sumnje na slučaj ebole. Jedna osoba prevezena je u bolnicu Santissima Trinità na odjel za zarazne bolesti nakon što su se kod nje pojavili simptomi koji odgovaraju virusu. Pacijent je preuzet iz svog doma, a navodno se nedavno vratio s putovanja u inozemstvo, piše Euronews.

Na teren su izašli policija, vatrogasci i lokalni redari, dok su ljekari i medicinsko osoblje u zaštitnim odijelima i s maskama ušli u stan te preuzeli pacijenta. Osoba je potom vozilom hitne pomoći prevezena u bolnicu. Lokalni list La Nuova Sardegna navodi kako se vjeruje da se radi o osobi koja se nedavno vratila iz inozemstva, ali njeno državljanstvo nije objavljeno.

Italija je posljednjih dana poslala stručnjake iz bolnice Spallanzani u Demokratsku Republiku Kongo. Premijerka Giorgia Meloni predložila je da se upravljanje granicama uvrsti na dnevni red sastanka Evropskog vijeća 18. i 19. juna.

Uoči tog sastanka, vlada u Rimu zatražila je ubrzanje koordinacije videokonferencijom ministara zdravstva sljedeće sedmice te na Vijeću EPSCO 16. juna, kako bi se definirali operativni prioriteti.

Jean Kaseya, glavni direktor Afričkih centara za kontrolu i prevenciju bolesti (Africa CDC), izjavio je u nedjelju za Financial Times da su do 30. maja u Demokratskoj Republici Kongo i Ugandi zabilježena 263 potvrđena slučaja ebole i 43 potvrđena smrtna ishoda, dok broj sumnjivih slučajeva premašuje 1100.
 

Ebola Italija Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu