duel u minhenu

Nizozemska nokautirala Rumuniju, čeka rivala u četvrtfinalu Eura

Rumunski nogometaši su Nizozemce savladali samo jednom u 14 međusobnih mečeva

Rumunija i Nizozemska igrali su danas sedmi meč osmine finala Evropskog nogometnog prvenstva koje se održava u Njemačkoj. Nizozemci su slavili sa 3:0.

Rumunija, kao jedno od iznenađenja Eura, za plasman u četvrtinale igrala je protiv Nizozemske, koja je potpuno podbacila u grupi i tek kao trećeplasirana izborila učešće u nokaut fazi.

Rumuni su završili prvi u grupi i prvi put nakon 2000. godine izborili nokaut fazu na velikom takmičenju.

No, "Tulipane" su savladali samo jednom u 14 međusobnih mečeva.

Nizozemska će u četvrtfinalu igrati protiv boljeg iz duela Austrija - Turska koji je na rasporedu večeras od 21 sat.

Tekstualni prijenos utakmice Rumunija - Nizozemska mogli ste pratiti na našem portalu:

TOK UTAKMICE

• Nizozemci su dominirali u svim segmentima igre - posjed lopte 61/39%, udarci 24 (6 u okvir)/5 (1), korneri 13/4...
  • 95'
    Kraj utakmice, Nizozemska je slavila sa 3:0.
  • 93'
    Malen pogađa za 3:0 nakon kontranapada.
  • 91
    Blind ulazi umjesto Depaya.
  • 90'
    Jedan navijač upao je na travnjak, osiguranje ga izvodi s terena. Četiri minuta sudijske nadoknade.
  • 88'
    Olaru je ušao umjesto Stanciua.
  • 84'
    Weghorst mijenja Gakpa koji je golom i asistencijom obavio svoj posao za danas.
  • 83'
    Malen pogađa za 2:0. Ponovo je najveći dio posla uradio Gakpo i asistirao za strijelca svog tima.
  • 82'
    Stanciu je dobio žuti karton.
  • 80'
    Silovit udarac Gakpa nakon odličnog prodora Malena, ali je izblokiran napadač Nizozemske.
  • 78'
    Nizozemci dominiraju - odnos udaraca 20/5, u šutevima na gol 4/1. Posjed lopte 63/37% za "Tulipane".
  • 76'
    Depay sada pokušava glavom iz blizine. Nema mira za rumunsku odbranu...
  • 73'
    Veerman se mogao upisati u strijelce nedugo nakon ulaska u igru. Iz odlične pozicije ne pogađa cilj.
  • 72'
    Iordanescu uvodi čak trojicu igrača odjednom - Cicaldau, Alibec i Mihaila umjesto Marina, Hagija i Dragusa.
  • 69'
    Schouten i Ake su izašli, u igri su Veerman i Van de Ven.
  • 68'
    Sjajan pokušaj Depaya iz slobodnog udarca, ali je bio neprecizan za nekoliko centimetara...
  • 67'
    M. Marin je dobio žuti karton.
  • 64'
    Gakpo je iz blizine zakucao loptu u mrežu, ali je nakon VAR analize gol poništen.
  • 62'
    Gapko je pretrčao više od 60 metara i silovito šutirao, ipak nije uspio postići svoj drugi pogodak.
  • 58'
    Van Dijk je bio najviši u skoku i silovito šutirao. Golman Dragusin je šut samo ispratio pogledom, ali je lopta pogodila stativu.
  • 57'
    Odličan orodor Malena po desnom krilu, ali je njegov ubačaj izblokiran.
  • 54'
    Umalo 2:0, prvo je šutirao Depay iz blizine, potom i Malen, ali je izblokiran.
  • 50'
    Racovitan se bacio i blokirao opasan udarac Reijndersa.
  • 48'
    Stanciu je odlično ubacio u šesnaesterac Nizozemske, ali Verbruggen "boksuje" loptu van kaznenog prostora.
  • 47'
    Nizozemci su mijenjali u poluvremenu. Malen ušao umjesto Bergwijna.
  • 46'
    Počelo je drugo poluvrijeme.
  • Gakpov pogodak bio je njegov 12. za Nizozemsku – a polovina ih je došla na velikim turnirima. Osim tri pogotka na ovom Euru, napadač Liverpoola postigao je i tri gola na Svjetskom prvenstvu 2022. u Kataru.
  • Nizozemska je dobila deset od svojih 11 utakmica na Euru kada je vodila na poluvremenu. Može li Rumunija zaustaviti taj trend u drugom dijelu meča?
  • Zasluženo vodstvo ekipe selektora Ronalda Koemana - imaju Nizozemci veći posjed lopte (67/33%), vode u šutevima sa 8 (2 u okvir)/4 (1).
    Izveli su čak deset kornera, Rumuni samo jedan....
  • 45+4
    Gotovo je prvo poluvrijeme, Nizozemska vodi sa 1:0.
  • 45+3
    Prvi korner za Rumuniju, ali se rezultat nije promijenio nakon što je izveden.
  • 45+2'
    Dragus je dugo vukao loptu oko šesnaesterca i na kraju šutirao. Verbruggen je bio na mjestu.
  • 45'
    Tri minute sudijske nadoknade.
  • 44'
    Simons je primio loptu na 11 metara od rumunskog gola, neometan. Međutim, dugo je petljao i na kraju, kada su ga već "opkolili" rumunski igrači, loše šutirao.
  • 41'
    Nizozemci i dalje napadaju, izvode već deseti korner. Rumuni nikako da smanje pritisak na svoj šesnaesterac.
  • 38'
    Lijevi bek Rumunije Mogos izlazi zbog povrede, ušao je Racovitan.
  • 35'
    Gakpo sada dijeli vodeće mjesto liste strijelaca Eura sa tri gola sa još trojicom igrača. To su Mikautadze (Gruzija), Musiala (Njemačka) i Schranz (Slovačka).
  • 33'
    I statistika pokazuje nadmoć Nizozemaca. Imaju mnogo veći posjed lopte (65/35%) i dvostruko više udaraca 6/3, od toga Nizozemci imaju dva šuta u okvir, a Rumuni nijedan.
  • 31'
    Dragusin spašava čisti gol, uspio je izbiti loptu u korner ispred Depaya koji je bio samo tri metra od gola.
  • 26'
    Velika šansa za Nizozemce! Depayev korner Burca je pogrešno procijenio, dopuštajući De Vriju udarac glavom. Ipak, defanzivac "Tulipana" nije bio precizan.
  • 24'
    Mogli su Rumuni izjednačiti. Stanciu je odlično ubacio u šesnaesterac, ali Ake je spriječio Mana da ugrozi gol Verbruggena.
  • 20'
    Vodi Nizozemska! Gakpo je prošao po lijevom krilu i silovitim udarcem pogodio mrežu Rumunije. Pokazao je zašto nosi dres engleskog velikana Liverpoola.
  • 16'
    Prvi korner na utakmici izvode "Tulipani". Odmah ide i drugi.
  • 14'
    Rumuni sve ofanzivniji. Silovit udarac Mana, ali preko gola.
  • 11'
    Legenda rumunskog nogometa Gheorghe Hagi je na tribinama i prati svog sina, Ianisa, koji igra na terenu.
  • 7'
    Evo i prvog udarca. Dobar pokušaj Nizozemca Simonsa iz daljine, ali Nita brani.
  • 3'
    Igra se žustro, ali bez prilika u uvodnim minutama.
  • 1'
    Počeo je susret u Minhenu.
  • Memphis Depay će predvoditi nizozemski napad protiv Rumunije.
  • Rumunija je dobila samo dvije od svojih 19 utakmica na Evropskom prvenstvu kroz historiju (6 remija, 11 poraza). Međutim, izgubila je samo dva od svojih posljednjih 18 međunarodnih duela (8 pobjeda, 9 remija).
  • Glavni sudija utakmice na Allianz Areni u Minhenu je Felix Zwayer (Njemačka). Njegovi pomoćnici su također Nijemci - Stefan Lupp i Marco Achmuller.
  • Ovo je prvi susret ove dvije selekcije otkako je Nizozemska slavila 3:0 u Bukureštu u prijateljskoj utakmici 14. novembra 2017., golovima u drugom poluvremenu Memphisa Depaya, Ryana Babela i Luuka de Jonga.
Početni sastavi Rumunije i Nizozemske (UEFA)