veliki duel

Francuska autogolom izbacila Belgiju za plasman u četvrtfinale Eura!

Nogometna reprezentacija Francuske danas je protiv Belgije (18 sati) u njemačkom Diseldorfu igrala utakmicu osmine finala Evropskog prvenstva 2024. godine i slavila sa 1:0.

"Trikolori" su bili drugi u grupi D, kao i Belgija u grupi E.

Još od kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u septembru 1981. Belgija nije pobijedila Francusku u takmičarskoj utakmici.

"Trikolorima" je u prilog išla i činjenica da su igrali finala na tri od posljednja četiri velika međunarodna turnira.

Ipak, izgubili su od Švicarske u osmini finala prošlog Eura, 2021. godine, i sigurno su željeli izbjeći sličnu sudbinu ovaj put.

Francuska će igrati protiv Portugala ili Slovenije u četvrtfinalu Evropskog prvenstva u Hamburgu 5. jula.

Tekstualni prijenos utakmice mogli ste pratiti na našem portalu:

TOK UTAKMICE

• Francuska je meč završila sa minimalno većim posjedom lopte (52/48%) i čak 15 udaraca više (20/5). Međutim, Belgija je vodila sa 2/1 u udarcima u okvir, ali joj to nije pomoglo.
  • 90+3
    Kraj utakmice. Francuska je u četvrtfinalu Evropskog prvenstva.
  • 90+3
    Žuti karton za Onanu.
  • 90+2'
    Pokušaji Belgije da stigne do izjednačenja, ali Francuzi odolijevaju.
  • 90'
    Tri minute sudačke nadoknade će se igrati u Diseldorfu.
  • 90'
    Počeo je 90. minut, ima li Belgija snage za izjednačenje?
  • 88'
    Ipak nije strijelac Kolo Muani, Vertonghena neće obradovati da je UEFA (Evropska nogometna federacija) njemu zvanično pripisala autogol.
  • 85'
    Francuska vodi! Rezervni igrač Kolo Muani je šutirao, lopta zakačila defanzivca Belgije Vertonghena i prevarila golmana Casteelsa.
  • 83'
    Belgija je mogla do gola, ali udarac De Bruynea brani Maignan.
  • 80'
    Omjer udaraca čak 19/3 za Francusku. Međutim, samo po jedan lopta išla je u okvir s obje strane. Posjed lopte 55/45% za "Trikolore".
  • 78'
    Još jednom šutira Mbappe, još jednom neprecizan.
  • 76'
    Vertonghen je dobio žuti karton, kao i selektor Belgije Tedesco.
  • 74'
    Dobra šansa za Salibu ispred gola Belgije, ali i on je neprecizan.
  • 71'
    Belgija uzvraća prvim udarcem u okvir. Lukaku šutira, ali Maignan brani.
  • 69'
    Griezmann je kao na tacni poslužio Tchouamenija kojeg Belgijanci ponovo ne pokrivaju. Međutim, veznjak Francuske sa oko 20 metara ponovo šutira iznad gola.
  • 65'
    Okušao se i Griezmann čiji šut sa 18 metara završava pored gola.
  • 63'
    Mijenja i Tedesco - Mangala na terenu umjesto Opende.
  • 62'
    Osvježenje u napadu Francuske - Kolo Muani umjesto Thurama.
  • 61'
    Sjajna lopta De Bruynea za Carrasca kojeg uklizavanjem zaustavlja Hernandez i vjerovatno spašava svoj gol.
  • 57'
    Navijači i dalje čekaju na prvi gol na današnjoj utakmici.
  • 54'
    Došao je red i na Mbappea da pokaže dio svog raskošnog talenta. Probio se do kaznenog prostora i silovito šutirao. No, i on je bio neprecizan.
  • 51'
    Još jedna šansa za Francuze. Ovaj put šutira Thuram glavom - i opet preko gola.
  • 49'
    Tchouameni je ponovo dobro šutirao. Golmanu Casteelsu je problem napravilo i to što je lopta okrznila čak dvojicu igrčaa, ali je uspio sjajno reagirati i spasiti mrežu.
  • 46'
    Počelo je drugo poluvrijeme u Diseldorfu.
  • Francuzi imaju veći posjed nakon prvog dijela (62/38%). Uputili su osam šuteva (jedan u okvir). Belgija ima samo jedan udarac i to van okvira. Omjer napada 26/11 za "Trikolore".
  • 45+1'
    Kraj prvog poluvremena. Bez golova u meču Francuske i Belgije.
  • 45+1'
    Mbappe se uspio probiti po lijevom krilu, ubaci loptu u sredinu, a Tchouameni silovito šutira - ali i preko gola. Propala je najbolja šansa.
  • 45'
    Treći korner za Francuze, Belgija nije izvela nijedan.
  • 41'
    Francuzi ponovo diktiraju tempo i stvaraju (polu)prilike.
  • 39'
    Bomba Tchouamenija, sa više od 20 metara, kojeg su Belgijanci ostavili neometnog. Na njihovu sreću, projektil prolazi pored gola.
  • 37'
    Belgijski selektor Tedesco upisao je samo jedan poraz na klupi "Crvenih đavola" u 17 utakmica.
  • 34'
    Prva velika šansa. Kounde je sjajno centrirao sa desnog krila, a Thuram glavom silovito šutirao. Ipak, lopta je prohujala pored lijeve stative van terena.
  • 33'
    Oba rivala drže napadače visoko i kao da postoji nesklad u tranziciji igre. Posebno će Francuska trebati svoje veznjake da ponude bržu igru prema naprijed, komentar je UEFA-a.
  • 30'
    Još jedan napad preko Carrasca, ali rezultat se ne mijenja.
  • 27'
    Carrasco je silovito šutirao, ali se jedan igrač Francuske uspio blokirati udarac. Probudila se i Belgija.
  • 25'
    "Požutio" je i Rabiot nakon žestokog starta na Dokuu. Veznjak "Trikolora" neće igrati u četvrtfinalu ako Francuzi prođu u narednu rundu.
  • 23'
    Žuti karton za Griezmanna. Prilika za dobar centaršut Belgjie u kazneni prostor rivala. Dobar ubačaj, ali Meignan brani.
  • 21'
    Francuzi imaju pet udaraca, od toga jedan u okvir gola. Belgijanci zasad nije uspjeli uputiti nijedan šut.
  • 18'
    Glavom je pokušao Thuram, ali iz teške pozicije nije uspio ugroziti gol Belgije.
  • 14'
    Tchouameni je dobio žuti karton. Bunio se zbog nedosuđenog kornera i bio je u pravu.
  • 13'
    Iako se čini da Francuzi imaju potpunu dominaciju, posjed lopte ne govori tako. Ne baš velika prednost (54/46%) za "Trikolore".
  • 10'
    Šut je okušao i Griezmann, ali neprecizno.
  • 8'
    "Trikolori" i dalje imaju inicijativu, ali nema prave šanse.
  • 5'
    Golman Francuske Maignan izlazi iz šesnaesterca i u stilu stopera izbija loptu daleko od svog gola.
  • 2'
    Prvi pokušaj Rabiota (Francuska).
  • 1'
    Počeo je susret u Diseldorfu.
  • Glavni sudija je Šveđanin Glenn Nyberg. Pomoćnici su mu zemljaci Mahbod Beigi i Andreas Soderkvist.
  • Ekipa selektora Didiera Deschampsa također je porazila Belgiju 1:0 u polufinalu Svjetskog prvenstva 2018. Samuel Umtiti postigao je jedini pogodak u drugom poluvremenu u Sankt Peterburgu 10. jula 2018.
  • Pobjednik ove utakmice igrat će protiv Portugala ili Slovenije u četvrtfinalu Evropskog prvenstva u Hamburgu 5. jula.
  • Francuska je pobijedila sa 3:2 u posljednjem međusobnom susretu između ovih selekcija 2021., a Theo Hernandez postigao je odlučujući gol u polufinalu UEFA Lige nacija.