Blamaža u Zenici: Amaterske greške presudile “Zmajevima”!

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine na stadionu Bilino polje u Zenici protiv Luksemburga je doživjela strašan nokaut u meču četvrtog kola kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2024. godine u Njemačkoj.

Ovaj poraz od 0:2 nam je drastično smanjio šanse za plasman na Euro.

S obzirom na to da su u prethodna tri kola upisali samo jednu pobjedu i to u Zenici protiv Islanda (3:0), a izgubili gostovanja kod direktnih rivala za plasman na Euro, Slovačke (0:2) i Portugala (0:3), "Zmajevima" su se tri boda iz današnjeg susreta nametala kao imperativ.

Reprezentacija BiH je dobila svih prethodnih sedam međusobnih utakmica protiv Luksemburga, uz gol -razliku od 7:1, pa se očekivalo da bi i večerašnji duel mogao proteći u znaku izabranika selektora Faruka Hadžibegića.

No, činjenica da Luksemburg nakon četiri kola kvalifikacijske grupe J ima bod više od "Zmajeva", ipak je služilo kao poziv na oprez.

Kvalifikacijska grupa J

Prvo kolo: Bosna i Hercegovina – Island 3:0, Portugal – Lihtenštajn 4:0, Slovačka – Luksemburg 0:0.

Drugo kolo: Lihtenštajn – Island 0:7, Luksemburg – Portugal 0:6, Slovačka – Bosna i Hercegovina 2:0.

Treće kolo (17. juni): Luksemburg – Lihtenštajn 2:0, Island – Slovačka 1:2, Portugal – Bosna i Hercegovina 3:0.

Četvrto kolo (20. juni): Bosna i Hercegovina – Luksemburg 0:2, Island – Portugal 0:1 (Ronaldo 89), Lihtenštajn – Slovačka 0:1 (Vavro 45+1) (trenutni rezultati).

Poredak: Portugal 12, Slovačka 10, Luksemburg 7, BiH 3, Island 3, Lihtenštajn bez bodova.

Nakon deset kola, dvije prvoplasirane selekcije izborit će pravo nastupa na završnici EURO 2024. u Njemačkoj.

TOK UTAKMICE

Drugo poluvrijeme

90+8 - Kraj. Pobjeda Luksemburga, blamaža "Zmajeva" u Zenici!

90+7 - Ostale dvije utakmice naše grupe su završene. Nove pobjede Portugala i Slovačke.

90+3 - Naši imaju posjed, ali potpuno smo bezopansi u napadu.

90+1 - Izlazi strijelac drugog gola Da. Sinani. Mijenja ga brat De. Sinani.

90 - Igrat će se čak osam minuta nadoknade.

88 - Žuti karton i za našeg kapitena Džeku.

87 - Verbalni okršaj Džeke i Mahmutovića, reprezentativca Luksemburga bh. porijekla.

86 - Žestok start M. Martinsa na Džeki, dobio je gostujući igrač žuti karton.

85 - Šehić je otišao u "prazno". Srećom, Olesen je zakasnio na ubačenu loptu pred našim golom.

83 - Strijelac prvog gola Borges napušta teren ispraćen aplauzom s tribina. Mijenja ga Carlson.

78 - Na udaru i predsjednik Nogometnog saveza BiH. "Vico odlazi", ori se Bilinim poljem.

75 - Da li je moguće da pravimo ovakve amaterske greške? Ponovo smo poklonili loptu gostima, Sinani je povukao kontru, pored smušenog Barišića i istrčalog Šehića je loptu poslao u praznu mrežu.

Siloviti zvižduci sa tribina, navijači prozivaju i selektora!

72 - Pjanić je pao u kaznenom prostoru Luksemburga. Sudija je samo odmahnuo rukom.

71 - Hadžibegić uvodi još dva ofanzivca. Menalo i Prevljak na terenu, izlaze Stevanović i Cimirot.

69 - Sva manje vremena. Imamo li znanja i snage za preokret?

67 - Bohnert čupa Kolašinca. Dosuđen faul, ali ne i karton koji bi značio isključenje za igrača gostiju.

65 - Nema faula na Džeki koji je bio očit. Gosti ponovo vuku kotru.

64 - Ponovo stativa! Šutirao je Hamulić. Ako će nam biti lakše, sviran je ofsajd.

63 - Žestok start na Hamuliću. Žuti karton za C. Martinsa.

62 - Opasna kontra Luksemburga, ovog puta nisu uspjeli gosti napraviti ništa značajnije.

58 - Mijenjaju gosti i pojačavaju odbranu. Ulazi defanzivac Martins umjesto napadača Curcija.

56 - Ništa od izjednačenja. Hadžiahmetović je promašio penal, šutirao je preko gola!

53 - Naši traže penal zbog starta na Džeki, Bohnert je vukao za dres našeg kapitena! Traje VAR provjera.

Glavni sudija dobio je signal da provjeri snimak. Penal za BiH uz žuti karton za igrača Luksemburga!

50 - Stevanović najviši u skoku, ali iz teške pozicije šutira pored gola.

(Foto: FENA)

47 - Umalo 0:2! Barreiro je imao stopostotnu šansu, ali Šehić fantastično brani i spašava čisti gol! Ponovo je Barišić slabo reagovao.

46 - Počelo je drugo poluvrijeme. Ulaze dva spomenuta igrača. Izašli su Tahirović i Kodro.

Čini se da će selektor Hadžibegić odmah u nastavku osvježiti ekipu. Očekuje se da će ući veznjak Hadžiahmetović i napadač Hamulić.

Prvo poluvrijeme

U ostalim mečevima naše grupe, nakon prvog poluvremena Slovačka vodi u gostima kod Lihtentštajna (1:0), Island drži kući remi protiv Portugala (0:0).

Imali smo veći posjed (54/46%). U šutevima vodimo sa 4/2, u napadima 14/5. Sve to, nam, međutim, nije nikakva utjeha.

45+3 - Kraj prvog poluvremena, žestoki zvižduci sa tribina, U nastavku sve karte moramo baciti u napad.

45+2 - Stevanović je dobro zamislio, ali je uputio prejaku loptu za Džeku u peterac.

45+1 - Čujemo i prve zvižduke zbog statične igre našeg tima.

45 - Igra se sudačko vrijeme. Možemo li nešto uraditi za tri minute, do kraja prvog poluvremena?

(Foto: NSBiH)

43 - Ponovo je bilo gužve pred našim golom. Luksemburžani su izveli kontru. Srećom, na kraju je sviran ofsajd.

39 - Oštar prekršaj Chanota na Džeki. Ipak, defanzivac gostiju se provukao bez žutog kartona.

32 - Naši nastavljaju s napadima. Međutim, nemoćni smo u završnici.

30 - Sudija nakratko prekida meč da bi se igrači osvježili.

28 - Golman Šehić glavom izbija loptu ispred našeg šesnaesterca.

27 - Dobar centaršut Cimirota. Moris opet na mjestu.

25 - Izveli smo korner, ali golman Moris siguran u svom prostoru.

22 - BiH konstantno napada, ali nema izjednačenja.

18 - Sjajna akcija Dedića i Stevanovića. Na kraju je Kodro bio neprecizan iz odlične šanse. Umjesto mreže, pogodio je stativu.

15 - Glavom je pokušao Olesen na drugoj strani, ali bez problema za Šehića.

13 - I naši su izveli prvi udarac iz ugla. Kodro je uspio šutirati glavom, ali pored gola.

11 - Gosti nisu naivni. Izvest će prvi korner.

9 - Pokušao je i Džeko, ali ga čvrsta odbrana Luksemburga zaustavlja.

7 - Dobar prodor Cimirota po lijevom krilu, ali na njegov ubačaj najbolje reaguje golman gostiju.

4 - Kakav šok na Bilinom polju! Saničanin je vratio loptu u sredinu kaznenog prosotra, Barišić je slabo reagovao i praktično poklonio loptu Borgesu koji je zaobišao golmana Šehića i iz blizine pogodio za 0:1!

2 - Dedić u svom stilu prolazi po boku i ulazi u kazneni prostor. Ipak, odbrana Luksemburga zaustavlja ovaj pokušaj našeg odličnog igrača.

1. minut - Počela je utakmica, "Zmajevi" kreću u prvi napad.

20:45 - Selektor Hadžibegić kreće u utakmicu sa dva klasična napadača (Džeko, Kodro), što govori da ćemo od prve minute krenuti napadački, osvajanje tri boda je imperativ za "Zmajeve".

20:40 - Glavni sudija je Gal Leibovitz iz Izraela. I ostatak sudačke postave su Izraelci. Asistenti su Rostislav Talis i Omer Barbiro.

Četvrti sudac je Nael Odeh. VAR suci su Ziv Adler i Eli Hacmon.

20:40 - Tribine Bilinog polja su dobro ispunjene. Nema sumnje da će "Zmajevi" imati veliku podršku navijača.

20:30 - Sastavi: BOSNA I HERCEGOVINA: Šehić – Dedić, Barišić, Saničanin, Baršić, Kolašinac – Stevanović, Cimirot, Tahirović, Pjanić – Džeko, Kodro. Selektor: Faruk Hadžibegić.

LUKSEMBURG: Moris - Olesen, Chanot, Mahmutović - Jans, Martins, Barreiro, Bohnert - Sinani - Curci, Borges. Selektor: Luc Holtz.