utakmica protiv italije

“Zmajevi” izgubili: Ahmedhodžić nije iskoristio poklon Italijana

Ovo je druga utakmica "Zmajeva" pod vodstvom novog selektora Sergeja Barbareza, nakon poraza u Newcastleu prije šest dana od Engleske

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras protiv Italije kao gost u Empoliju (20.45 sati) igra prijateljsku utakmicu.

To je druga utakmica "Zmajeva" pod vodstvom novog selektora Sergeja Barbareza, nakon poraza u Newcastleu prije šest dana od domaće Engleske (0:3).

"Azuri" su veliki favoriti protiv selekcije BiH. Njima je ovo posljednja provjera pred početak Evropskog prvenstva u Njemačkoj na kojem će braniti titulu prvaka.

Tekstualni prijenos večerašnje utakmice možete pratiti na našem portalu:

TOK UTAKMICE

• Završna statistika: Posjed lopte na strani Italije (59/41%). Italija je imala 18 udaraca, od kojiih pet u okvir, BiH sedam šuteva, tri u okvir. Omjer kornera 10/3 za Italiju. Uspješna dodavanja - "Azuri" 595, "Zmajevi" 317.
  • 90+4'
    Kraj utakmice. Italija - BiH 1:0.
  • 90+3'
    Žuti karton za Huseinbašića, prvi na utakmici.
  • 90+1'
    Ahmedhodžić ne koristi poklon Italijana da izjednači rezultat. Izašao je sam pred Donnarummu, ali nije ga uspio savladati.
  • 90'
    Igrat će se četiri minute sudačke nadoknade.
  • 89'
    Izmjene kod BiH - Šošić i Muharemović ulaze, Katić i Gigović izlaze.
  • 88'
    Izvrstan prodor našeg stopera Ahmedhodžića po desnom krilu nagrađen je kornerom. Međutim, nakon ubačaja nismo ništa uspjeli napraviti.
  • 87'
    Ukazala se šansa da pokušamo zaprijetiti, ali Demirovićev šut je blokiran.
  • 85'
    Pirić se ne može nimalo opustiti, ponovo presjeca ubačaje "Azura" pred naš gol.
  • 82'
    Ponovo je glavom šutirao Scamacca, ali pored gola.
  • 81'
    Mujakić izlazi zbog povrede, mijenja ga Hadžikadunić.
  • 76'
    Domaći mijenjaju - Folorunsho i Raspadori umjesto Chiese i Frattesija.
  • 75'
    Italijani su već na 17 udaraca, od kojih pet u okvir. Mi smo na 4 (2) iz prvog poluvremena.
  • 73'
    Još jednom izvanredna reakcija Pirića nakon što je Scamacca, neometan, šutirao prema našem golu.
  • 70'
    Oštar start Pellegrinija na Gigoviću, ali nema žutog kartona za domaćeg igrača.
  • 67'
    Odgovara i Barbarez - Burnić i Huseinbašić su ušli umjesto Hajradinovića i Šarića.
  • 65'
    Trostruka izmjena kod Italije - Dimarco, Cristante i Pellegrini ulaze umjesto Bellanove, Fagiolija i Jorginha.
  • 63'
    Sjajna odbrana Pirića nakon udarca Scamacce. Na tribinama su i čelnici Nogometnog sveza BiH (Foto: NSBiH)
  • 58'
    Ahmedhodžić zaustavlja zahuktalog Chiesu u prodoru kroz naš šesnaesterac.
  • 54'
    Nakon ubačaja iz kornera ponovo je pokušao strijelac Frattesi, ali veoma slabo.
  • 48'
    Počela je padati jaka kiša u Empoliju, što otežava uvjete za igru.
  • 46'
    Počelo je drugo poluvrijeme.
  • Mogli su i "Zmajevi" do pogotka u prvom poluvremenu, ali je šut Hajradinovića odbranio Donnarumma.
  • Statistika prvog dijela na strani je Italije. Domaćin ima veći posjed (60/40%), više ukupno udaraca - 10/4, mada je u šutevima na gol izjednačeno (2/2) - te mnogo više kompletiranih dodavanja - 314/151.
  • 45+1'
    Kraj prvog poluvremena, gubimo sa 0:1.
  • 45+1'
    Moglo je biti opasno, ali je Scamacca izblokiran.
  • 45'
    Igrat će se jedan minut sudačke nadoknade.
  • 43'
    Italijani nastavljaju s napadima nakon vodećeg gola.
  • 38'
    "Zmajevi" gube sa 0:1. Frattesi je pogodio nakon ubačaja Chiese.
  • 35'
    Domaći imaju gotovo dvostruko više preciznih dodavanja - 234/129.
  • 30'
    Pola sata igre je prošlo. Posjed lopte je već značajno u korist domaćih - 61/39%. Šutevi: Italija 6 ukupno (1 u okvir), BiH 4 (2).
  • 28'
    "Azuri" sada imaju inicijativu, sve češći napadi prema golu Pirića.
  • 26'
    Reprezentacija Italije još nije izgubila nijednu utakmicu u 2024. godini.
  • 24'
    Ponovo Bellanova pokušava šutirati s desne strane, ali ga Mujakić blokira.
  • 22'
    Na drugoj strani uzvraća Bellanova - šutira pored gola.
  • 21'
    Još jednom Hajradinović prijeti s ivice šesneasterca, ali pogađa Darmiana.
  • 20'
    Protiv Italije igramo mnogo ofanzivnije i otvorenije nego protiv Engleske.
  • 18'
    Lopta Gazibegovića išla je pod prečku, ali ne pretjerano jako. Donnarumma izbija u korner.
  • 17'
    Gigović fauliran u dobroj poziciji za šut - na dvadesetak metara, po sredini, od gola Italije.
  • 14'
    Scamacca je petom "izbacio" Frattesija kome je u velikj prilici Pirić uspio "oteti" loptu.
  • 11'
    Burno i pred bh. golom. Chiesa i Fagioli su šutirali iz blizine, Pirić i Katić uspjeli su ih blokirati.
  • 7'
    Strašna šansa za Hajradinovića, čiji lukav udarac Donnarumma vršcima prstiju izbija u korner.
  • 3'
    Mnogo opasniji ubačaj Italije po lijevom krilu, ali Scamacca je zakasnio na loptu u blizini našeg gola.
  • 2'
    Bellanova je prošao po desnom krilu, ali i slabo centrirao.
  • 1'
    Počela je utakmica u Empoliju.
  • Izvode se himne dvije države.
  • Bliži se početak utakmice u Empoliju.
  • "Azuri" su u prethodnoj provjeri odigrali bez golova protiv Turske.
  • UEFA je objavila da je u dosadašnjih pet međusobnih mečeva Italija upisala tri pobjede, jedan duel je završen remijem te jedan trijumfom reprezentacije BiH. Gol-razlika iznosi 9:4 u korist "Azura".
  • Glavni sudija večerašnje utakmice je Kipranin Theolui Chrysovalantis. Njegovi asistenti su također s Kipra - Michael Soteriou i Petros Petrou.
  • Stadio "Carlo Castellani", na kojem će biti odigrana utakmica, ima kapacitet od 16.284 mjesta.

Sastavi: ITALIJA: Donnarumma (kapiten) - Calafiori, Buongiorno, Darmian - Cambiaso, Fagioli, Jorginho, Bellanova - Chiesa, Frattesi - Scamacca. Selektor: Luciano Spalletti.

BiH: Pirić - Mujakić, Gazibegović, Bičakčić, Katić, Ahmedhodžić - Hajradinović, Šarić, Tahirović, Gigović - Demirović (kapiten). Selektor: Sergej Barbarez.

Rezerve: ITALIJA: Italija: Vicario, Meret (golmani), Di Lorenzo, Dimarco, Gatti, Pellegrini, Raspadori, Cristante, Mancini, Retegui, Zaccagni, El Shaarawy, Bastoni, Folorunsho.

BiH: Hadžikić (golman), Hadžikadunić, Huseinbašić, Tabaković, Burnić, Šošić i Muharemović.