Sjedeća odbojka: Poraz BiH, Iranu svjetska titula

Sjedeća odbojka je večeras u centru pažnje. Reprezentacija Bosne i Hercegovine je igrala finalnu utakmicu Svjetskog prvenstva, koje se ove godine održava u Sarajevu.

Meč se igrao u dvorani hotela Hills na Ilidži. U finišu prvog seta Iran je vodio sa 19:17. Ipak smo preokrenuli, ali i propustili prvu set loptu. Iranci svoju nisu, dobili su set sa 26:24.

Iran je drugi set otvorio vodstvom od 4:0. Gosti su potom vodili sa 16:13. Preokrenuli smo na 20:18. Još jednom smo propustili set loptu. Tada je bilo 24:24.

Gostima je tada isključen igrač i nama dodijeljen poen. Ali su i tu set loptu gosti spasili (25:25). Vodili smo i sa 26:25. Ipak, izjednačenje uslijedilo na 26:26. Ponovo smo imali set loptu nakon što smo spasili iransku (29:28).

Imali smo nekoliko set lopti, ali smo i drugi set izgubili. Konačan rezultat bio je 30:32.

(Foto: FENA)

I treći set protekao je u znaku gostiju. Iran je poveo sa 10:7. Nakon je je bilo već 17:9 za goste koji su bili sve bili tituli. Tako je i bilo. Treći set su gosti dobili sa 25:12 za titulu.

Protivnik našoj selekciji je reprezentacija Irana, koja je do sada sedam puta bila prvak svijeta. Naša ekipa je u lovu na četvrtu titulu, s obzirom da su do sada tri puta bili šampioni svijeta, prenosi BHRT.

Sve pobjede do finala

U toku prvenstva koje je počelo 4. novembra, obje ekipe su ostvarile sve pobjede. Iran nije izgubio nijedan set, dok je naša selekcija u meču sa Sjedinjenim Državama izgubila jedan.

U grupnoj fazi izabranici Ifeta Mahmutovića igrali su protiv Srbije 3:0, Sjedinjenih Država 3:1, te Japana 3:0. U nastavku takmičenja ostvarene su pobjede protiv Hrvatske 3:0, Kazahstana 3:0 te Egipta 3:0 u polufinalu.

Igrač visok 246 cm

Iran je u grupnoj fazi slavio protiv Iraka, Kazahstana i Hrvatske, dok su u nastavku takmičenja pobjeđivali Japan, Sjedinjene Države te reprezentaciju Brazila.

Protivnik nije nimalo bezazlen, a u timu Irana je i Merzad Morteza, visok nevjerovatnih 246 centimetara. Ipak, i selektor reprezentacije Bosne i Hercegovine i igrači ističu da Iran ima snažan kolektiv i da on nije jedina prijetnja po bh. tim.