Velež izgubio finale Kupa BiH, Zrinjski osvojio duplu krunu!

Mostarskom Veležu druga uzastopna titula Kupa Bosne i Hercegovine ili njihovom gradskom rivalu Zrinjskom također drugi trofej Kupa i ovogodišnja dupla kruna?

Odluka pada na zeničkom stadionu Bilino polju, u 28. izdanju finala Kupa BiH, koje se igra od 18 sati.

Velež brani prošle godine osvojeni naslov u tom takmičenju, upravo osvojen na zeničkom stadionu, kojeg su njihovi večerašnji i gradski rivali osvojili 2008. godine, dok su za ovu su sezonu već matematički osigurali i odbranu naslova bh. prvaka.

Zanimljivo je da su oba mostarska tima do svog jedinog naslova osvajača Kupa BiH stigli nakon boljeg izvođenja penala.

Velež je prošle godine slavio protiv Sarajeva (0:0 u regularnom dijelu te 4:3 za “Rođene” na penale).

Zrinjski je Kup BiH osvojio nakon dvomeča s tuzlanskom Slobodom. U oba finalna meča rezultat je bio identičan - 2:1.

Zrinjski je nakon druge utakmice bolje izvodio penale te slavio s 4:1.

TOK UTAKMICE

Drugo poluvrijeme

90+9 - Kraj. Zrinjski je osvojio trofej.

90+6 - Istječe i šesti minut nadoknade, ali igrat će se još zbog nekoliko prekida u sudačkom vremenu. Žuti kartoni za Lauša i trenera Rendulića. Guraju se Ćuže i Wallace.

90+4 - Protesti fudbalera Veleža zbog nedosuđenog prekršaja na ivici kaznenog prostora na Anđušiću. Vehabović je na klupi dobio crveni karton i napušta teren. Hrkač je "požutio".

Lete i stolice na teren. Pogođen je i jedan kamerman.

90+3 - Velež i dalje napada, ali ništa od izjednačenja.

90 - Teče 90. minuti, a igrat će se šest minuta nadoknade.

88 - Bilbija je neoprezno startao i udario kopačkom Zeljkovića u glavu. Srećom, igrač Velež se ubrzo pridigao. Napadač Zrinjskog dobio je žuti karton.

87 - Karamarko ušao kod Veleža umjesto Dejanovića.

86 - Anđušić se nenadano našao neometan, no sa nekih 20 metara je šutirao pored gola.

85 - Malekinušić je dobio žuti karton.

84 - Nova bakljada na zapadnoj tribini, ali meč se ne prekida.

82 - Pokušaj Barišića glavom, Hadžikić je na mjestu.

80 - Ilinković izlazi, Zlomislić ulazi kod Zrinjskog.

79 - Halilović sa 18 metara gađa donji lijevi ugao, ali je neprecizan.

(Foto: AA)

77 - Brazilac Wallace kod Veleža na terenu umjesto Vehabovića.

75 - Nakon gotovo tri minute pauze utakmica je nastavljena.

70 - Nastavljen je meč, no ubrzo je ponovo prekinut zbog bakljade sa zapadne tribine.

69 - Memija je ostao na zemlji nakon duela sa Haskićem. Ukazuje mu se pomoć.

68 - Sučić je dobio žuti karton.

66 - Lauš je primio loptu u šesnaestercu Zrinjskog. Pokušao je u gužvi naći put do gola, no bio je veoma neprecizan.

63 - Velež i dalje ima inicijativu, kao da se Zrinjski svjesno povukao i vreba šansu za kontru.

60 - Dvije izmjene kod Zrinjskog. Malekinušić umjesto Tičinovića i Kamenar umjesto Ivančića.

58 - Halilović je pokušao sa ivice šesnaesterca, ali je izblokiran njegov udarac.

(Foto: AA)

57 - Velež je preuzeo inicijativu nakon primljenog gola. Međutim, još nema prave šanse.

54 - Halilović je ušao u igru kod Veleža umjesto Šikala.

52 - Zrinjski vodi sa 1:0. Ćorluka je sjajno centrirao, a na drugoj stativi loptu je sačekao Ćuže i iz blizine pogodio mrežu nemoćnog golmana Hadžikića.

50 - Prvi žuti karton na utakmici dobio je Šikalo (Velež).

46 - Počeo je drugi dio meča na Bilinom polju.

Očekujemo početak drugog poluvremena. U svlačionici se ekipa Veleža zadržala znatno duže od gradskog rivala.

Prvo poluvrijeme

Zrinjski je u prvom poluvremenu imao dvostruko veći posjed (67/33%), kao i mnogo više šuteva (7/1).

45+2 - Gotovo je prvo poluvrijeme, bez golova.

45 - Ušli smo u sudačku nadoknadu. Igrat će se dvije minute.

42 - Sjajna šansa za Bilbiju. Uspio se golgeter Zrinjskog osloboditi svojih čuvara i nakon ubačaja iz kornera šutirati sa 6 metara. Na sreću "Rođenih", lopta je prohujala pored desne stative u golaut.

41 - Peti korner za Zrinjski. Velež je izveo samo jedan.

37 - Anđušić nije bio u lošoj situaciji ispred šesnaesterca Zrinjskog, ali je veoma loše šutirao.

30 - Zrinjski preuzima inicijativu i sve češće je pred golom Veleža. Dvije prilike imao je Tičinović, ali je golman Hadžikić zasad nesavladiv.

(Foto: AA)

26 - Glavom je pokušao i Bilbija, ali je blokiran. Novi korner za Zrinjski koji nije donio promjenu rezultata.

19 - Dobar šut glavom Ćorluke nakon kornera za Zrinjski, ali je Hadžikić odbranio njegov udarac.

15 - Bez šuta i prilike u uvodnih 15 minuta.

8 - Zrinjski ima posjed, ali bez opasnijih akcija.

4 - Odličan prodor Memije, ali ga faulira Lauš. Bit će to prilika da Zrinjski ugrozi gol "Rođenih". Sviran je ofsajd nakon ubačaja.

2. minut - Velež pokušava izvršiti pritisak već ispred golmana Marića.

(Foto: AA)

18:00 - Počelo je finale Kupa BiH. Ako u 90 minuta ne bude pobjednika odmah će se izvoditi jedanaesterci.

17:55 - Velež je na putu do finala postigao 14 golova u šest utakmica u Kupu BiH, a primio samo jedan.

Zrinjski je bio još impresivniji. U šest mečeva su pogodili čak 20 puta mrežu rivala, a njihova se zatresla samo jednom.

17:50 - Utakmicu će suditi Luka Bilbija iz Prijedora.

17:45 - Poznati su sastavi finalista:

VELEŽ: Hadžikić, Zeljković, Hrkać, Dejanović, Ćuković, Pršeš, Šikalo, Lauš, Vehabović, Anđušić, Haskić. Trener: Nedim Jusufbegović.

ZRINJSKI: Marić, Ćorluka, Barišić, Jakovljević, Memija, Sučić, Ilinković, Ivančić, Tičinović, Ćuže, Bilbija. Trener: Krunoslav Rendulić.