Šta gledati

Večeras na TV: Film sa 11 Oscara, jedno od najboljih gangsterskih ostvarenja ikad, 'Odmetnuta porota' s glumačkim legendama

Raport.Ba
Image 15

U 20,25 sati Federalna TV emitira film "Gospodar prstenova: Povratak kralja" (The Lord of the Rings: The Return of the King).

Treći i posljednji dio Trilogije „Gospodar prstenova“. Toekom iscrpljujućeg putovanja u Mordor, gdje u vulkanu namjeravaju uništiti čarobni prsten kojeg se želi dočepati gospodar tame Sauron koji pokušava zavladati Međuzemljem, dobrodušni hobiti Frodo Baggins i njegov nerazdvojni prijatelj Samwise "Sam" Gamgee shvataju da je njihov saputnik, hirovito i tjelesno izobličeno stvorenje Gollum lažljiv i vrlo pohlepan stvor. 

Gollum je nekad bio hobit imenom Smeagol, kojeg je zastrašujuća moć prstena pretvorila u ubicu i unakazila. Dok Gollum prema Mordoru vodi Froda i Sama, planirajući njihova ubistva i krađu prstena, u kraljevstvu Rohan borave Frodovi prijatelji i suborci, predvođeni moćnim čarobnjakom Gandalfom Bijelim. U očekivanju skore odlučne bitke protiv Sauronovih sila zla, među kojima su i čudovišta orci i divovski narguli, Gandalf i Aragorn žele za saveznike pridobiti mudrog rohanskog kralja Théodena, njegovu hrabru kćerku Eowyn i njihove ratnike. „Povratak kralja“ je, pored dvjestotinjak nagrada, osvojio i 11 Oscara među kojima su i oni za nabolji film, režiju i adaptirani scenarij. 

Uloge tumače Elijah Wood, Ian McKellen, Viggo Mortensen, Cate Blanchett, Orlando Bloom, Hugo Weaving, Sean Bean, Liv Tyler, a reditelje je Peter Jackson.

Na HTV 3 u 20.35 sati je američko-talijanski film "Bilo jednom u Americi".  

Gangsterska drama. David 'Noodles' Aaronson (R. de Niro) kao starac se vraća u mjesto svoga odrastanja, Brooklyn. Sjeća se djetinjstva i mladosti, kao i događaja koji su ga natjerali u progonstvo i kad su stradali njegovi prijatelji, Bercovicz, Stein i Goldberg. Njih četvorica od ranog djetinjstva naučeni džepariti na ulici, držali su se zajedno i u tinejdžerskim danima. Tada su u zajednički kovčeg spremali bogatstvo koje su skupili od prošnje do mafijaških poslova. Za vrijeme jedne takve operacije ubijen je peti član njihove družine, a Noodles se osvetio. Zbog toga je završio u zatvoru, a to je prekinulo i njegovu dječačku romansu s lijepom Deborom (E. McGovern)...

Posljednji film Sergia Leonea (Bilo jednom na Divljem zapadu, Za šaku dolara) sigurno je jedan od najboljih ikad snimljenih gangsterskih filmova. Ispričan je uglavnom u flashbackovima i flashforwardima, nekonvencionalnom, razlomljenom naracijom. Možda je to i najrealističniji Leoneov film, koji do najsitnijih pojedinosti evocira dvadesete godine prošlog stoljeća.
Film je osvojio nagrade BAFTA u kategorijama za najbolju kostimografiju (Gabriella Pescucci) i muziku (Ennio Morricone), a za istu nagradu bili su nominirani i Tonino Delli Colli za najbolju kameru, Sergio Leone za najbolju režiju, te Tuesday Weld za najbolju sporednu glumicu. Za Zlatni globus bili su nominirani Sergio Leone za najbolju režiju, te Ennio Morricone za najbolju filmsku muziku..

Uloge tumače Robert De Niro, James Woods, Elizabeth McGovern, Treat Williams, Tuesday Weld, Joe Pesci, Danny Aiello, Jennifer Connelly

BHT 1 u 20 sati prikazuje film "Odmetnuta porota" (Runaway Jury).
Nakon ubistva supruga u pucnjavi, udovica pokreće tužbu protiv kompanije koja je proizvela pištolj, uz pomoć advokata Wendella Rohra. U tužbi navodi da je znala da trgovina oružja, kojem je kompanija distribuirala oružje, krši zakone o prodaji oružja. Kada slučaj odlazi na sud, kompanija se želi se osigurati od potencijalno nepovoljnog ishoda pa u svom odvjetničkom timu zapošljava Rankina Fitcha, “savjetnika porote”, kojemu je posao saznati dovoljno o članovima porote tako da može garantirati ishod parnice. 

Uloge tumači Dustin Hoffman, Gene Hackman, John Cusack, Rachel Weisz, a reditelj je Gary Fleder.

 

"Bilo jednom u Americi" Večeras na TV Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu