Trener zrinjskog

Velež i Sarajevo podnijeli prijavu protiv Štimca: Hoće li biti kažnjen zbog pozdrava 'Za dom spremni'

Izazvao veliku pažnju javnosti u BiH, ali i u regionu
Piše N. D.
Screenshot_327
Štimac

Fudbalski klub Velež i Fudbalski klub Sarajevo podnijeli su prijavu protiv trenera Zrinjskog Igora Štimca Disciplinskoj komisiji Nogometnog saveza BiH zbog korištenja ustaškog pozdrava "Za dom spremni", potvrđeno je za Raport.

Štimac je izazvao veliku pažnju javnosti u BiH, ali i u regionu, nakon što je na Facebooku objavio poruku u kojoj je kritikovao određene medije zbog, kako je naveo, islamizacije Evrope, a objavu je završio pozdravom "Za dom spremni!".

"Za dom spremni" - ustaški pozdrav kojim je Štimac zaključio objavu na Facebooku, sada bi mu mogao donijeti probleme i kaznu, obzirom da je sada psonesena prijava bez koje nije mogla reagirati Disciplinska komisija NS BiH.

"Ko javno vrijeđa ljudsko dostojanstvo drugog po osnovu rase, boje, nacije, religije, jezika ili počini neki drugi diskriminirajući čin ili pokazuje vidove ekstremističke ideološke propagande, kao i ko ističe simbole ili geste političkog karaktera, bit će kažnjen", decidan je Fudbalski savez Bosne i Hercegovine u svom pravilniku.

Prema članu 83. (rasizam i drugi oblici diskriminacije) kazne su sljedeće:

a) igrač, zabranom igranja od 3 do 9 utakmica i novčanom kaznom od 1.000

KM do 3.000 KM,

b) sportski radnik, zabranom vršenja funkcije od 3 do 6 mjeseci i novčanom

kaznom od 1.000 KM do 3.000 KM,

c) službeno lice, novčanom kaznom od 1.000 KM do 3.000 KM,

d) klub, novčanom kaznom od 3.000 KM do 10.000 KM.

igor štimac prijava Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu