kontra trend

Velik pad dionica Tesle. Kineski BYD preuzima tržište električnih automobila

Dionice proizvođača električnih automobila Tesla pale su više od 9% nakon što je prodaja u EU i Velikoj Britaniji u januaru pala za gotovo 50%. Ovaj pad doveo je Teslinu tržišnu vrijednost ispod 1 bilion dolara prvi put od novembra 2024.

Tesla se suočava s jakom konkurencijom na evropskom tržištu, posebno od kineskih i drugih proizvođača. Osim toga, vlasnik Tesle Elon Musk izaziva političke kontroverze s obje strane Atlantika, rekao je jedan analitičar, a prenosi BBC

Tesla u kontra trendu

Prema podacima udruženja Acea, prodaja električnih automobila u Evropi u januaru je porasla za više od trećinu. No, Tesla je išla suprotnim smjerom – prodaja u EU i Velikoj Britaniji pala je više od 45%, dok je u EU pad iznosio više od 50%.

To se događa nakon što je Tesla prošle godine prvi put u više od desetljeća zabilježila pad prodaje uslijed slabljenja potražnje i jačanja konkurencije

Kineski BYD preuzima tržište

Kineski proizvođač BYD bilježi velik napredak, dijelom i zato što neke funkcije nudi standardno, dok ih drugi proizvođači naplaćuju dodatno, rekao je Mould. No, neki kupci možda su se od Tesle okrenuli i zbog Muskovih političkih stavova, dodao je.