Ministri finansija država članica Evropske unije odobrili su u petak novi mađarski nacionalni plan za oporavak i otpornost, čime se otvara mogućnost pristupa dosad blokiranim sredstvima u iznosu od 10 milijardi eura.
Sredstva su bila blokirana zbog ozbiljnih i sistematskih kršenja načela vladavine prava za vrijeme bivšeg mađarskog premijera Viktora Orbana. Nova mađarska vlada premijera Petera Magyara podnijela je izmijenjeni prijedlog nacionalnog plana koji je danas dobio zeleno svjetlo.
Iz Mehanizma za oporavak i otpornost Mađarska ima pravo na 10 milijardi eura, od čega se 6,5 milijardi eura odnosi na bespovratna sredstva, dok su 3,5 milijarde eura povoljni krediti. Vijeće EU-a navodi da će izmijenjeni plan osigurati zaštitu finansijskih interesa Unije, ojačati okvir za borbu protiv korupcije, povećati transparentnost javnih resursa i javne nabavke, te poboljšati nezavisnost pravosuđa.
Isplata sredstava iz Mehanizma za oporavak i otpornost direktno je uslovljena ispunjavanjem zacrtanih reformskih ciljeva. Evropska komisija isplaćuje sredstva tek kada zemlja članica u potpunosti ispuni dogovorene ključne etape i rezultate ulaganja.
Mađarskoj je ostalo vrlo malo vremena za povlačenje ovih sredstava. Krajnji rok za provedbu svih reformi i investicija te ispunjavanje zadatih ciljeva je 31. august, dok je rok za podnošenje konačnih zahtjeva za isplate 30. septembar. Krajnji rok za isplatu svih sredstava je 31. decembar ove godine.