Crew-12

VIDEO Hitno lansiranje zbog manjka ljudi u orbiti: SpaceX i NASA lansirali posadu astronauta u svemir

Raport
Piše: Raport
Nasa

SpaceX-ova kapsula s četiri astronauta lansirana je rano jutros prema Međunarodnoj svemirskoj stanici, čime je započelo putovanje koje će orbitalni laboratorij vratiti u puni pogon nakon mjesec dana rada s minimalnom posadom. Misija, nazvana Crew-12, poletjela je u petak oko 5:17 po lokalnom vremenu iz svemirske stanice Cape Canaveral na Floridi, a očekuje se da će se letjelica spojiti s ISS-om u subotu poslijepodne, piše CNN.

NASA, koja unajmljuje SpaceX za prijevoz astronauta, nastojala je ubrzati lansiranje misije Crew-12 zbog kadrovske situacije na postaji. Međutim, agencija je morala odustati od dva moguća termina za lansiranje, u srijedu i četvrtak, zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta duž putanje rakete.

Međunarodna svemirska stanica od sredine januar radi sa samo tri člana posade, što je znatno ispod uobičajenih sedam astronauta koliko NASA preferira za optimalan rad.

Prijevremeni povratak Crew-11

Novo lansiranje uslijedilo je nakon što je prethodna misija, Crew-11, bila prisiljena na prijevremeni povratak na Zemlju zbog neobjavljenog zdravstvenog problema jednog člana posade.

"NASA je bila spremna. Tim je reagirao brzo i profesionalno, kao i timovi diljem agencije. Usko su sarađivali s našim komercijalnim partnerima i izveli vrlo siguran povratak", rekao je administrator NASA-e Jared Isaacman na konferenciji za medije u januaru, dodavši da je astronaut u stabilnom stanju. "To je ono za što se obučavamo i to je NASA u svom najboljem izdanju."

Nakon što se posada misije Crew-11 spustila u ocean kod obale Kalifornije, sva četiri astronauta prevezena su u bolnicu Scripps Memorial u La Jolli. Posada, koju su činili NASA-ini astronauti Zena Cardman i Mike Fincke, astronaut Japanske agencije za istraživanje svemira Kimiya Yui i kozmonaut Roscosmosa Oleg Platonov, kasnije se pojavila na konferenciji za medije.

"Način na koji smo se nosili sa svime, od uobičajenih operacija do ove izvanredne situacije, ulijeva veliko povjerenje za buduća istraživanja", izjavio je Fincke.

Stanica veličine nogometnog igrališta

U misiji Crew-12 su NASA-ini astronauti Jessica Meir i Jack Hathaway, astronautkinja Evropske svemirske agencije Sophie Adenot i ruski kozmonaut Andrej Fedjajev.

NASA obično preferira direktnu primopredaju između posada koje dolaze i odlaze, proces tokom kojeg se broj ljudi na stanici može privremeno popeti i na 11. To omogućuje novim astronautima da se lakše upoznaju s laboratorijem uz pomoć kolega koji odlaze. Zbog hitnog medicinskog povratka misije Crew-11, astronauti misije Crew-12 neće imati takvo razdoblje primopredaje.

Ipak, astronautkinja Meir je rekla da su ona i njene kolege uspjeli razmijeniti informacije s posadom misije Crew-11 na Zemlji.

"Sreli smo ih nekoliko puta i odradili kratak sastanak kako bi nam mogli prenijeti neke važne informacije", rekla je na konferenciji za medije 8. februara.

Prijevremeni odlazak astronauta misije Crew-11 ostavio je na svemirskoj stanici, veličine nogometnog igrališta, samo tri člana posade: ruske kozmonaute Sergeja Kud-Sverčkova i Sergeja Mikajeva te NASA-inog astronauta Chrisa Williamsa, koji je u orbitu stigao u sklopu sporazuma o razmjeni s Roscosmosom.

Važnost istraživanja za budućnost

Situacija je daleko od idealne. NASA je više puta istaknula da je puna posada na svemirskoj stanici ključna za maksimiziranje njezine vrijednosti i produktivnosti. Održavanje i rad orbitalnog laboratorija godišnje koštaju oko 3 milijarde dolara. Međutim, kako je primijetila Meir, prije nego što je SpaceX počeo nuditi redovne letove za NASA-u, bilo je uobičajeno da postajom upravljaju samo tri astronauta.

"Tokom mog posljednjeg leta, prije otprilike šest-sedam godina, radili smo takve indirektne primopredaje", rekla je Meir, misleći na proces u kojem se informacije predaju na Zemlji, a ne u orbiti. "Rjeđe se događala direktna primopredaja, gdje bi druga posada ostala na stanici prije našeg dolaska."

Ipak, privremena prisutnost samo tri člana posade ograničava količinu istraživanja koja se mogu provesti, a administrator Isaacman je naglasio da su nova istraživanja u orbitalnom laboratoriju prioritet. Takav rad, rekao je, može pomoći u otvaranju puta za nove, komercijalne svemirske postaje koje bi mogle zamijeniti stari laboratorij.

"Ja, kao i mnogi svemirski entuzijasti, sanjam o danu kada ćemo imati više komercijalnih svemirskih stanica u niskoj Zemljinoj orbiti. Ali mislim da, kako bi to bio finansijski održiv model, moramo apsolutno iskoristiti preostali životni vijek Međunarodne svemirske stanice - izvući najveći mogući naučni i istraživački potencijal iz svemira", rekao je Isaacman tokom saslušanja u Senatu u decembru.

Tokom svog otprilike osmomjesečnog boravka na stanici, astronauti misije Crew-12 planiraju provesti niz istraživačkih projekata. Među njima su ultrazvučni pregledi krvnih žila radi proučavanja promjena u cirkulaciji, farmaceutska istraživanja povezana s bakterijama koje uzrokuju upalu pluća te simulirano slijetanje na Mjesec kako bi se procijenilo kako nagle promjene gravitacije utječu na ljudsko tijelo i kognitivne sposobnosti.

NASA SpaceX Crew-11 Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu