Hrvatska Vlada danas je izrazila stav kako se saveznici u okviru NATO saveza trebaju međusobno poštovati načela suvereniteta i teritorijalnog integriteta te kako je Grenland dio Danske.
U saopćenju su izrazili solidarnost s Danskom i narodom Grenlanda.
"Ne slažemo se s nametanjem bilo kakvih dodatnih carina koje bi mogle narušiti uravnoteženost trgovinskih odnosa EU sa SAD-om i oslabiti transatlantsko partnerstvo u vrijeme brojnih globalnih izazova. Zalažemo se za jedinstven i koordiniran europski stav ako bi se takve najave SAD ostvarile, o čemu će biti riječi na sastanku predstavnika država članica EU na nivou ambasadora u Bruxellesu te na sastanku ministara vanjskih poslova u ponedjeljak", poručili su iz hrvatske Vlade.
Iz Vlade vjeruju, kako se u pogledu zabrinutosti SAD vezane uz sigurnost na području Arktika, uključujući Grenland, dijalogom može pronaći rješenje koje će SAD garantirati sigurnost, a Danskoj puno poštovanje i zaštitu njenog teritorijalnog integriteta, uz uvažavanje činjenice da je i Grenland dio sigurnosnog sistema NATO saveza.