Vođa Hezbollaha Naim Qassem izjavio je da se grupa koju podržava Iran "neće predati" dok rat s Izraelom nastavlja da eskalira.
U svom prvom javnom govoru otkako se regionalni sukob u ponedjeljak proširio na Liban, Qassem je rekao da se Hezbollah pridržavao sporazuma o prekidu vatre postignutog krajem 2024. godine, ali da se Israel "nije pridržavao nijedne njegove odredbe".
"Pristali smo na diplomatsko rješenje i smatrali ga prilikom da država preuzme svoju odgovornost, ali smo više puta rekli: 'strpljenje ima granice'. Naš izbor je da im se suprotstavimo do krajnje žrtve, do posljednjih granica, i nećemo se predati", kazao je u televizijskom obraćanju.
Podsjetimo, Hezbollah je u ponedjeljak lansirao rakete i dronove na Izrael nakon što su američki i izraelski napadi usmrtili iranskog vrhovnog vođu, Ali Hamnei.
Izrael je odgovorio opsežnim zračnim napadima i slanjem trupa na jug Libana, dok su desetine hiljada civila bile primorane da pobjegnu.