Volkswagen sve više računa na svoje kineske pogone i planira da iz Kine izvozi još veći broj vozila na strana tržišta, ali uz jedan važan izuzetak: Evropu.
Strategija se zasniva na ogromnoj prednosti u troškovima, jer razvoj automobila u Kini ispada drastično jeftiniji nego u drugim dijelovima svijeta.
Dok se tradicionalni evropski proizvođači suočavaju s rastućim pritiskom novih istočnih brendova, mnogi od njih počinju preusmjeravati pažnju ka svojim kineskim proizvodnim mrežama. Za gigant poput Volkswagena, ova računica postaje sve primamljivija.
Prema pisanju Financial Timesa, Volkswagen tvrdi da u Kini može razviti i proizvesti potpuno novi električni automobil koji će biti upola jeftiniji nego u drugim regijama.
Kompanija je godinama ulagala milijarde u kinesko tržište, a zahvaljujući nižim troškovima rada, kraćem razvoju, lakšoj nabavci baterija i efikasnijem lancu snabdijevanja, ukupni troškovi mogu se smanjiti i do 50%.
Veliki dio ove efikasnosti dolazi iz novog istraživačko-razvojnog centra u Hefeju, koji igra ključnu ulogu u nastanku narednih VW generacija EV-ova. Zahvaljujući boljoj integraciji timova, Volkswagen sada može razviti potpuno novi električni model za oko 30% kraće vrijeme nego ranije – proces koji je tradicionalno trajao oko 50 mjeseci.
Tomas Ulbrih, glavni tehnički direktor Volkswagen Group China, opisao je novi centar kao mjesto koje donosi „potpuno novi nivo integracije“, gdje se softver, hardver i validacija kompletnog vozila rade paralelno.
„Sada možemo voditi softverske, hardverske i validacione procese istovremeno, skratiti cikluse donošenja odluka i mnogo brže uvesti inovacije u serijsku proizvodnju“, rekao je Ulbrih za FT.
Volkswagen je već počeo izvoziti kineske benzinske limuzine na Bliski istok, a Ulbrih potvrđuje da se razmatraju i slični planovi za tržišta jugoistočne i centralne Azije. Ipak, u Evropu ti modeli neće stizati.
Razlog je dvostruk. Prvo, elektronska arhitektura kineski razvijenih vozila nije usklađena s evropskim standardima. Drugo, dodatni evropski carinski nameti na kineske EV modele poništili bi uštede i učinili strategiju neisplativom.
Volkswagen planira u narednih pet godina u Kini predstaviti 30 novih električnih modela, koji bi mu trebali pomoći da povrati tržišni udio.
Podaci FT-a otkrivaju da VW više nije ni među prvih 10 brendova u Kini kada je riječ o prodaji potpuno električnih ili plug-in hibridnih modela, iako još uvijek drži oko 20% tržišta kada je riječ o klasičnim SUV vozilima.