Vijesti

Vranić sa predstavnicima Udruženja - Saradnjom do podizanja svijesti o melanom oboljenju

Raport.Ba
vranic melanom udruzenje

Ministar zdravstva Kantona Sarajevo Haris Vranić razgovarao je sa predstavnicima Udruženja oboljelih od melanoma FBiH, predsjednikom Fikretom Opertom te članovima Šahinom Kerlom i Seadom Sefićem, a tema sastanka bila je saradnja i podrška Ministarstva zdravstva KS i Udruženja oboljelih od melanoma kroz konkretne aktivnosti i projekte prevencije.

Ministar Vranić istakao je da su, u cilju prevencije, očuvanja i unaprjeđenja zdravlja stanovništva Kantona Sarajevo, u budžetu Ministarstva zdravstva prvi put izdvojena sredstva koja će se koristiti u implementaciji skrining programa raka.

Na taj način radit će se i sveobuhvatna kampanja podizanja svijesti o bitnosti redovnih pregleda, zbog ranog otkrivanja bolesti.

Predstavnici Udruženja naglasili su da su uvidjeli da stanovništvo malo zna o toj vrsti bolesti i da je svjesnost na niskom nivou.

Zahvalili su ministru Vraniću za današnji sastanak te istakli i da je to prvi put da su pozvani na sastanak tog nivoa.

U ovom mjesecu planiran je i okrugli stol međunarodnog karaktera o toj temi.

Ministarstvo zdravstva Kantona Sarajevo pokušat će, u kontinuiranoj komunikaciji sa predstavnicima tog udruženja, stvoriti bolje uslove za buduću saradnju i podršku, saopćila je Služba za protokol i press KS.

Svake godine 11. maja obilježava se Svjetski dan melanoma, što predstavlja priliku da se skrene pažnja na porast slučajeva tog tipa raka.

Haris Vranić Udruženje oboljelih od melanoma FBiH Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu