Politika

Vranić: Smrtnost na KCUS-u mi je enigma. Veome je čudno da u 24 sata umre 20 i više pacijenata

U večerašnjem izdanju Politbiroa uživo, ministar zdravstva Haris Vranić komentirao je i saopćenje KCUS-a u kojem je rečeno da niti jedan pacijent nije umro na spornim respiratorima, ali i odgovorio na pitanje otkud toliko mrtvih na Intenzivnoj njezi na KCUS-u.

"I tog pitanja sam se indirektno dotakao, jer mi je to bila enigma. Jedinice intenzivne njege, pogotovu u velikim kliničkim centrima, koji slove da su najbolji referentni centri, kako sebe KCUS sam naziva, dakle, unutar tih intenzivnih njega se nalaze najbolji aparati, najbolje osoblje, najbolja terapija, najbolji medikamenti. I to da bi oni mogli biti ti da bi mogli održavati maksimalno dugo život i reanimirati pacijenta u svakom datom trenutku. Postavlja se pitanje, ako vi imate intenzivnu njegu takvog kalibra unutar Kliničkog centra, oni su je imali na 6. spratu, Centralna intenzivna njega. E sad, ja ne znam kako izgleda intenzivna njega u Respiratornom centru, ali ako je proglašavate intenzivnom njegom, mora imati sve premise i postulate kao ona na 6. spratu.

Onda je veoma čudno da u 24 sata umre 20 ili 20 i nešto pacijenata. Razumijem da dolaze najteži pacijenti i razumijem da su to i pacijenti koji, kako kaže, umiru i na hodnicima. Ali, ako je on već došao u intenzivnu njegu i stavljen na respirator i ako imate podatke da imate u intenzivnoj njezi KCUS-a sedmero ljudi na respiratoru, ali u pravom smislu na respiratoru, ali ne na NIV-u – neinvazivnoj ventilaciji, da vam umre 20 onih koji nisu na respiratoru, onda je tu nešto čudno. Svaka zdravstvena ustanova bi trebala imati nezavisnu internu kontrolu koja bi trebala da obavi inspekciju", kazao je Vranić.