Politika

Vrhunski turski ljekari stigli u Sarajevo da pomognu. Sebija ih odbila, kaže da moraju imati dozvolu

Raport.Ba
Sebija izetbegovic
KCUS je jutros odbio primiti u posjetu vrhunske turske ljekare koji su stigli u Kanton Sarajevo kako bi pomogli u organizaciji bolnica i prenijeli iskustva u liječenju Covida. Oni su stigli na poziv ministra zdravstva KS Haris Vranića i jutros su već održali sastanak s rukovodstvom Opće bolnice. [caption id="attachment_76174" align="alignnone" width="1600"]
Turski stručnjaci već bili u Općoj bolnici[/caption] Radi se o vrhunskim stručnjacima, voditelju Covid centra u Američkoj bolnici u Istanbulu prof. dr. Bilginu Saitu, specijalista interne medicine i doc. dr. Siran Keske, infektolog. Međutim, KCUS je našao neke administrativne prepreke i tako spriječi ovu posjetu. Uputili su dopis u kojem kažu da su gosti trebali biti prijavljeni Ljekarskoj komori KS i da su trebali dobiti neke dozvole. Dopis sa KCUS potpisale su direktorica Sebija Izetbegović i dr. Enra Suljić. "Vjerovatno ste upoznati da ljekarima - stranim državljanima Ljekarska komora Kantona Sarajevo prethodno mora izdati privremenu licencu sa rokom važenja koliko traje i privremeni boravak na teritoriji FBiH. U te svrhe trebali biste dostaviti Ljekarskoj komori Projekat saradnje sa Institucijom iz koje kolege dolaze, Potvrdu o članstvu i aktivnostima u Ljekarskoj komori zemlje porijekla i Potvrdu o poštivanju etičkih principa struke, odnosno da se protiv podnositelja zahtjeva ne vodi disciplinski postupak, koja ne smije biti starija od tri mjeseca, a izdaje je nadležna Ljekarska komora čiji je član podnositelj zahtjeva", navele su u pismu. [caption id="attachment_76189" align="alignnone" width="759"]
Dopis koji je upućen Harisu Vraniću[/caption]
Haris Vranić KCUS Sebija Izetbegović Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu