očekuje ih

Vučić iz Moskve: Srbija ostaje na evropskom putu, ali ja ću lično snositi posljedice

Raport.Ba
l_884a8b2ed15f9fd00ac2eed6ef6624c1

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić doputovao je u Moskvu kako bi prisustvovao vojnoj paradi povodom Dana pobjede, uprkos višestrukim upozorenjima iz Evropske unije.

Nakon dolaska u rusku prijestolnicu, Vučić je izjavio da očekuje lične posljedice zbog ove posjete:

„Umjesto da se prema nama odnose s razumijevanjem i popustljivošću, kao prema malom narodu kojem su nanijeli veliku nepravdu oduzevši mu 14 posto teritorije, oni danas imaju svoje interese i govore nam: ne vraćate se u prošlost gledajući u prošlost.“

Dodao je da nikoga nije doveo u zabludu povodom svoje posjete Rusiji, ali da je iz Evrope dobijao isključivo prijetnje:

„To sam slušao i od Picule i od nekih drugih. Mi smo svi glupi, naivni, treba da vam podilazimo i kažemo: 'Udrite po nama', a mi ćemo gledati u nebo i praviti se da ne razumijemo ništa što se događa oko nas.“

Vučić tvrdi da će Srbija ostati na evropskom putu, ali da će on lično snositi posljedice:

„Mislim da će biti posljedica, ali prvenstveno lično po mene.“

Istakao je i da Ukrajina nikada nije učinila ništa loše Srbiji, da se više puta sreo s predsjednikom Volodimirom Zelenskim, te da će s jednakim poštovanjem razgovarati i s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.

„Nemojte da zaboravite da Rusija nije priznala nezavisnost Kosova, za razliku od onih koji bi da nas vrate u budućnost, a da nikako ne gledamo u prošlost.“

Vučić je najavio da će se u Moskvi sastati s ruskim predsjednikom, a uskoro i sa kineskim liderom, naglasivši:

„Znate šta je za jednu malu zemlju i njenog lidera da se sastane s dvojicom od trojice ili četvorice najmoćnijih lidera svijeta u roku od nekoliko dana? Ogromna čast za našu zemlju.“

Aleksandar Vučić Moskva Vladimir Putin Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu