Govoreći na državnoj televiziji, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da su „sankcije NIS-u i pritisci s različitih strana svijeta nešto su što ugrožava Srbiju već duže vrijeme“.
„Prvi dan kad budemo imali probleme, uzet ćemo stvar u svoje ruke“, rekao je Vučić na RTS-u, govoreći o sankcijama NIS-u i poručio je da će zaštiti Srbiju.
On je naglasio kako je Srbija dogovorila uvoz naftnih derivata preko mađarskog MOL-a,a poručio je da nije lako od nekoga drugog uvesti plin.
"Rusi su nam bili pouzdan partner, ne razumijem tu njihovu igru oko plina. Ali su nam do sada isporučivali plin, ne mogu ništa reći. Mi ne koristimo ni litar ruske nafte, zato i gradimo naftovod prema Mađarskoj, da bismo preko Družbe i Mađarske mogli dobivati naftu, a ne samo preko Janafa. Tako i s plinom — moramo graditi interkonektor i prema Bugarskoj i prema Rumunjskoj“, objasnio je predsjednik Srbije.
Vučić je potom ukazao na važnost plina za ukupan elektroenergetski sistem zemlje i funkcioniranje ekonomije.
„Bugari su ispravno protumačili ovo s ugovorima, jer Evropa nije donosila ove odluke zbog nas. Računam da ćemo do kraja godine dobiti nove ugovore. Mi smo mirni do 2027. ako dobijemo ugovor, a nadamo se da će to biti do kraja godine. Ali kako poslije toga? Nismo ranije imali plinovod u Srbiji, prije pet, šest godina smo ga izgradili, i sada moram reći kako da u godinu dana riješimo sve probleme“, rekao je.
„I BiH će ostati bez plina, jer to ide preko nas. Ja ne gledam samo kako da prezimimo, već što će biti za pet do deset godina. Uzeli smo 1,3 milijarde kubika plina od Azerbajdžana, ponudili smo i da budemo dio nuklearki u Mađarskoj i Rumuniji, kako bismo osigurali energiju“, rekao je.