u blizini Reykjavíka

Vulkan na Islandu eruptirao 12. put u četiri godine

Raport.Ba
island erupcija vulkana
Foto: Iceland Tours

Na jugozapadu Islanda eruptirao je vulkan, objavio je islandski meteorološki ured, označavajući najnoviji u nizu izbijanja blizu glavnog grada u posljednjih nekoliko godina.

Kako piše Reuters, ovaj sjevernoatlantski otočni narod, često nazivan zemljom leda i vatre zbog brojnih ledenjaka i vulkana, doživio je već dvanaest erupcija otkako su se geološki sistemi na poluotoku Reykjanes ponovno aktivirali 2021. godine. Izbijanja, poznata kao fisurne erupcije, karakteriziraju tokovi lave koji izlaze iz dugih pukotina u Zemljinoj kori, umjesto iz centralnog kratera.

Erupcije do sada nisu predstavljale prijetnju Reykjavíku

Reykjaneske erupcije do sada nisu predstavljale prijetnju glavnom gradu Reykjavíku, niti su uzrokovale značajno širenje pepela u stratosferu, pa nije došlo do poremećaja zračnog prometa.

Obližnji ribarski gradić Grindavík, u kojem je prije evakuacije 2023. živjelo gotovo 4000 stanovnika, i dalje je uglavnom pust zbog povremenih prijetnji od toka lave i povezanih potresa.

Luksuzni spa Blue Lagoon i obližnja geotermalna elektrana Svartsengi također su bili izloženi riziku od lave prilikom nekih prethodnih erupcija.

"Erupcije bi se mogle ponavljati stoljećima"

Stručnjaci procjenjuju da bi se ovakve erupcije na tom području mogle ponavljati decenijama, pa čak i stoljećima.

Island, koji je po veličini usporediv s američkom saveznom državom Kentucky i ima manje od 400.000 stanovnika, može se pohvaliti s više od 30 aktivnih vulkana.

To ovu sjevernoevropsku zemlju čini jednom od glavnih destinacija za vulkanski turizam – specifičnu nišu koja svake godine privlači hiljade zaljubljenika u uzbuđenja na lokacije od Meksika i Gvatemale do Sicilije, Indonezije i Novog Zelanda.

erupcija Island Vulkan Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu