normalizacija odnosa

Washington popušta pritisak: SAD ukinule sankcije privremenoj predsjednici Venecuele

Raport
Piše: Raport
Delcy Rodríguez

Sjedinjene Američke Države donijele su odluku o ukidanju sankcija privremenoj predsjednici Venecuele Delcy Rodriguez, što predstavlja još jedan korak u postepenom ublažavanju kaznenih mjera Washingtona prema ovoj južnoameričkoj državi. 

Ovaj potez uslijedio je nakon svrgavanja i hapšenja Nicolasa Madura, kojeg su američke snage privele 3. januara ove godine u Caracasu.

Odlukom američkih vlasti, Rodriguez je uklonjena s liste OFAC-a (Ured za kontrolu strane imovine), čime joj je omogućen nesmetan rad i saradnja s američkim kompanijama i investitorima. 

Ova promjena statusa smatra se ključnom za stabilizaciju ekonomske situacije u Venecueli i otvaranje vrata za nove bilateralne sporazume.

Privremena predsjednica pozdravila je ovu odluku putem društvene mreže X, ocjenjujući je kao "značajan korak ka normalizaciji i jačanju odnosa" između dvije zemlje. 

Izrazila je uvjerenje da će ovaj napredak voditi ka potpunom ukidanju preostalih sankcija, što bi omogućilo izgradnju efikasnih programa saradnje u korist oba naroda.

Delcy Rodriguez Venezuela SAD Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu