Najnovija probna verzija aplikacije WhatsApp pokazuje da bi Status objave uskoro mogle dobiti znatno važniju ulogu nego do sada. Iako ova funkcija nije bila u fokusu većine korisnika, čini se da platforma planira da je približi samom centru korisničkog iskustva.
Prema navodima portala WABetaInfo, novi dizajn mogao bi uvesti karusel sa statusima kontakata koji bi bio prikazan direktno iznad liste poruka. Na taj način Statusi bi postali vidljiviji i dostupniji, ali na nešto diskretniji način nego na drugim mrežama.
Kako bi nova funkcija mogla izgledati?
Za razliku od platformi poput Instagram, Statusi na WhatsAppu ne bi bili stalno prisutni na ekranu. Umjesto toga, korisnici bi morali povući listu razgovora nadole kako bi im pristupili, što je rješenje slično onom koje koristi Telegram. Time bi se zadržala jednostavnost aplikacije, ali i uvela nova doza interakcije.
Sistem bi, prema informacijama iz beta verzija, mogao automatski rangirati objave prema tome koliko često korisnik komunicira s određenim kontaktima. Tako bi bliže osobe imale prednost u prikazu, dok bi manje aktivni kontakti bili niže na listi.
Privatnost je još uvijek na prvom mjestu
Kao i do sada, Status objave bi nestajale nakon 24 sata, uz mogućnost dodavanja stikera, muzike i drugih elemenata. Poseban dio bio bi rezervisan za skrivene objave kontakata koji su ranije utišani, čime bi korisnici imali potpuniju kontrolu nad sadržajem koji vide.
Iako još nema zvaničnog datuma lansiranja, prisustvo ove funkcije u iOS i Android beta verzijama sugeriše da bi globalno uvođenje moglo biti vrlo blizu. To bi predstavljalo jednu od značajnijih promjena za WhatsApp u posljednje vrijeme.