Američki Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) podigli su u petak svoj odgovor na epidemiju ebole u Demokratskoj Republici Kongo na najviši nivo, ali rekli su da je rizik od širenja bolesti u Sjedinjenim Državama i dalje nizak. Potez, rezerviran za najozbiljnije zdravstvene krize, pokazuje rastuću zabrinutost zbog brzog širenja rijetkog soja bolesti.
Epidemija soja ebole bundibugyo zarazila je više od 1200 ljudi u Kongu te uzrokovala 321 smrtni slučaj, dok je u susjednoj Ugandi zaraženo 20 osoba. Radi se o najvišem broju slučajeva u prvom mjesecu zaraze ebolom ikad, prema riječima Svjetske zdravstvene organizacije ove sedmice, javlja Hina.
Centri za kontrolu i prevenciju bolesti podigli su svoju aktivaciju za hitne slučajeve na nivo 1, svoju oznaku predodređenu za najteže hitne slučajeve te joj dodijelili najveći mogući broj uposlenika za razradu odgovora.