podignut nivo uzbune

Zabrinutost raste: U SAD aktiviran najviši stepen odgovora na ebolu u Africi

Raport
Piše: Raport
Ebola aa
Foto: AA/Ilustracija

Američki Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) podigli su u petak svoj odgovor na epidemiju ebole u Demokratskoj Republici Kongo na najviši nivo, ali rekli su da je rizik od širenja bolesti u Sjedinjenim Državama i dalje nizak. Potez, rezerviran za najozbiljnije zdravstvene krize, pokazuje rastuću zabrinutost zbog brzog širenja rijetkog soja bolesti.

Epidemija soja ebole bundibugyo zarazila je više od 1200 ljudi u Kongu te uzrokovala 321 smrtni slučaj, dok je u susjednoj Ugandi zaraženo 20 osoba. Radi se o najvišem broju slučajeva u prvom mjesecu zaraze ebolom ikad, prema riječima Svjetske zdravstvene organizacije ove sedmice, javlja Hina.

Centri za kontrolu i prevenciju bolesti podigli su svoju aktivaciju za hitne slučajeve na nivo 1, svoju oznaku predodređenu za najteže hitne slučajeve te joj dodijelili najveći mogući broj uposlenika za razradu odgovora.

Kongo Ebola Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu