strahovi od inflacije

Zašto bitcoin pada i hoće li se oporaviti

Raport.Ba
Bitcoin freepik

Bitcoin (BTC) pao je ispod 85.000 dolara u petak, produžujući nedavnu rasprodaju na kripto tržištu. To je njegov najniži nivo od aprila, kada je nakratko pao ispod 75.000 dolara. 

Unatoč snažnoj institucionalnoj potražnji i kripto-prijateljskom stavu Donalda Trumpa, Bitcoin je sada u padu za gotovo 30 posto u odnosu na rekordan nivo ranije u oktobru.

Ranije ove sedmice, Bitcoin se nakratko vratio na 93.000 dolara nakon što je Nvidia (NVDA) izvijestila o dobroj zaradi u trećem kvartalu, ali oporavak nije potrajao.

Ovaj pad se ne događa iz jednog razloga. Višestruki pritisci pogađaju tržište istovremeno, uključujući slabe makroekonomske uvjete, povlačenja ETF-ova i prodaju BTC-a.

Ulagači postaju sve nesigurniji u vezi sa smanjenjem kamatnih stopa u SAD, a sve veći strahovi od inflacije opterećuju rizičnu imovinu, uključujući kriptovalute. U međuvremenu, spot Bitcoin ETF-ovi zabilježili su velika povlačenja ovog mjeseca. Naime, BlackRockov (BLK) IBIT (IBIT) je u utorak zabilježio rekordno jednodnevno povlačenje od 523,2 miliona dolara, što je dodatno povećalo pritisak na prodaju na kripto tržištu, pišu Kriptovijesti.

Dodajući pritiske, osnivač Bridgewatera i milijarder Ray Dalio nedavno je ponovno potvrdio svoje oprezne stavove o Bitcoinu. Tvrdio je da Bitcoin ne može postati prava rezervna valuta jer su njegove transakcije potpuno transparentne i potencijalno ranjive na buduće tehnologije poput kvantnog računarstva.

Osim toga, podaci u lancu pokazuju da kitovi Bitcoina i dugoročni vlasnici šalju velike iznose berzama, što sugerira skidanje dobiti nakon ovogodišnjeg snažnog porasta. Zabrinutost je još veća, Owen Gunden, jedan od najbogatijih ranih vlasnika Bitcoina, navodno je jučer prodao cijelu svoju poziciju, što je potaknulo tjeskobu među malim ulagačima.

Da, ali oporavak neće izgledati isto kao prije. Bitcoin bi se mogao sporije oporavljati, opterećen svojom veličinom i institucionalnim tokovima, dok bi manji tokeni s niskom tržišnom kapitalizacijom i snažnim maloprodajnim zamahom mogli rasti brže. Neke prognoze za Bitcoin u 2025. sugeriraju da bi mogao porasti na više od 100.000 dolara, pokazujući da se kripto vrijednost može postupno vratiti čak i nakon naglog pada.

Zanimljivo, ne misle svi u industriji da je nedavni pad Bitcoina loša vijest. U utorak je bivši britanski kancelar Kwasi Kwarteng zauzeo drugačiji stav, rekavši da bi ulagači trebali vidjeti povlačenje kao priliku za kupnju više. Rekao je: “Možemo skupiti više Bitcoina za manje.”

U međuvremenu, investitor Mike Alfred bio je još optimističniji. U intervjuu je Bitcoin nazvao “najvažnijom imovinom koju treba posjedovati u cijeloj ljudskoj historiji”.

Od početka godine do danas, BTC je pao za samo 1,16%.

bitcoin pad tržište Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu