dobro je znati

Zašto nikada ne biste trebali uključiti klimu čim uđete u vruć automobil?

Raport.Ba
klima uređaj u automobilu

Uz visoke temperature u posljednjih nekoliko dana, klimatizacija automobila postaje elementarna stvar. U moru korisnih savjeta kako ispravno koristiti klima uređaj, vozači zaboravljaju važnu stvar i rade istu grešku.

Naime, mnogi automobili imaju crnu unutrašnjost ili kožna sjedala koja apsorbiraju i zadržavaju još više topline. Parkirani na direktnom suncu, unutrašnje temperature mogu prijeći 50 stepeni celzijusa, što automobil može pretvoriti u ‘saunu na točkovima‘.

Stoga prije nego što uđete u svoje vozilo i upalite klima uređaj na najjače, stručnjaci upozoravaju da to ne činite.

Prema riječima direktora leasing firme Nationwide Vehicle Contracts, uključivanje klima uređaja čim sjednete u auto može biti kontraproduktivno, piše Express.

"U osnovi tražite od svog klima uređaja da vodi izgubljenu bitku. U ljetnim mjesecima, zrak u vašem automobilu često je topliji od vanjskog zraka. Ako odmah uključite klima uređaj, posebno u načinu rada za recirkulaciju, samo puštate vrući zrak okolo i prisiljavate sistem da radi uzalud.

To znači da vrući volan, vruće kopče sigurnosnih pojaseva i suncem zapečena sjedala zrače toplinu unutar automobila i tada klima uređaj ne može ohladiti kabinu“, objasnio je Keith Hawes, direktor kompanije.

Umjesto toga, otvorite sva vrata i prozore na barem 30 do 60 sekundi kako biste pustili vrući zrak da izađe. Zatim počnite voziti sa spuštenim prozorima kako bi ušao svjež zrak u kabinu, izbacujući zaostalu toplinu.

Kada konačno uključite klima uređaj, obavezno izbjegavajte postavku ‘recirkulacije‘ jer vam je cilj ulazak hladnijeg vanjskog zraka, a ne ponovno koristiti toplinu iz putničke kabine.

automobil klima uređaj Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu