kompanija za brzu dostavu

Zašto se Glovo povlači iz BiH: Problemi nisu od jučer. Imaju milionske gubitke, Porezna uprava ih još 2024. godine privremeno zatvorila

Raport je još u novembru prošle godine pisao o problemima kada su nam se javili brojni čitatelji navodeći kako aplikacija ove startup kompanije ne radi
Raport
Piše: Raport
Glovo 696x449 jpg

Kompanija Glovo najavila je da će ugasiti poslovanje u Bosni i Hercegovini do 10. avgusta ove godine.

Kako su naveli u saopćenju, ova odluka ima za cilj dodatno fokusiranje prisustva kompanije Glovo na tržištima kako bi se napori i investicije usmjerili prema ključnim tržištima s visokim potencijalom rasta. Time će Glovo, dodaju, moći bolje služiti milionima korisnika širom svijeta koji se svakodnevno oslanjaju na njegovu aplikaciju.

Međutim, vijest o prekidu poslovanja ove španske kompanija za brzu dostavu nije iznenađenje. Raport je još u novembru prošle godine pisao o problemima kada su nam se javili brojni čitatelji navodeći kako aplikacija ove startup kompanije ne radi.  

Porezna uprava FBiH privremeno obustavljala poslovanje

Korisnike koji su pokušali napraviti narudžbu dočekala je obavijest kako aplikacija ima tehničke poteškoće.

Objašnjenje za to došlo je partnerima. Naime, u mailu koji im je Glovo poslao, naveli su kako će usluge putem Glovo aplikacije ubuduće pružati kompanija Donesi iz Banje Luke, odnosno njena poslovna jedinica u Sarajevu. Ova obavijest je došla nakon pisanja Raporta, a i aplikacija je odmah nakon toga postala dostupna.

Vlasnik kompanije GlovoApp doo Sarajevo je GlovoApp Technology d.o.o. Beograd, Srbija, a kako smo tada objavili, ova kompanija poslovala je 2024. godine s gubitkom većim od tri miliona KM. Naime, u posljednjih pet godina firma je akumulirala gubitke veće od 15 miliona KM.

Vlasnik firme Donesi je ista kompanija iz Srbije koja je i vlasnik GlovoApp. Direktor firme Donesi je Stefano Anselmi i to od septembra 2024. godine. Anselmi je bio i direktor Glova od ljeta 2024. godine. Neposredno prije prestanka rada aplikacije, tačnije 30. oktobra 2025. godine, na čelo Glova postavljen je Bourbon Taillard Antoine Louis.

Dakle, čovjek koji je bio na čelu Glova, sada je direktor firme Donesi koja preuzima platformu. I firma Donesi je 2024. godine poslovala s gubitkom od oko 170.000 KM, a negativan bilans imala je i 2022. i 2023. godine.

Kompanija GlovoAPP bila je meta dubinskih provjera Porezne uprave FBiH, a kako je Raport pisao, već su na startu otkriveni ogromni propusti u poslovanju zbog čega im je izdato rješenje o privremenoj obustavi poslovanja.

Porezna uprava FBiH je rješenje o obustavi poslovanja izdala zbog više propusta: poslovanje je bilo bez dozvole nadležnog organa odnosno šifra djelatnosti nije odgovarala poslu kojim se bave, imali su veliki broj neprijavljenih radnika, a poslovali su s robom kojoj se ne zna tačno porijeklo. Nije bilo ni fiskalnog uređaja i evidencija prometa, a ovlaštene osobe nisu bile u mogućnosti izvršiti inspekcijski nalaz.

Šta će biti za zaposlenicima

Glovo je na tržištu Bosne i Hercegovine bio prisutan nekoliko godina, a sada tvrde da su posvećeni tome da zaposlenicima na koje će ova odluka uticati pruže podršku kroz ovaj tranzicijski period uz najveću moguću pažnju i poštovanje. Tvrde da je odluka o povlačenju iz Bosne i Hercegovine donesena na globalnom nivou, a da je osnovni motiv strateško prestrojavanje kompanije.

Poručuju i da će prema svim uključenim stranama 'ispuniti sve svoje finansijske i zakonske obaveze'. 

Glovo Porezna uprava FBiH Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu