Vijesti

Zašto se režim prepao Keme Ademovića?

Raport.Ba
Kemo ad sb
Da i najdublje zakopane tajne u svakom trenutku mogu izaći na vidjelo, psihološki gledano, jedan je od najvećih strahova čovjeka. Količina straha koju organizam luči proporcionalno se povećava s brojem ljudi koji dijeli istu tajnu i pokušava je zadržati u mračnim dubinama u koje je zakopana. Strah u takvim situacijama često prelazi u paranoje, a paranoja se iskazuje nesmotrenim, neplanskim, iracionalnim potezima. Nakon, vjerovatno neprospavane noći, špicevi trodecenijiskog režima i svi oni koji su na neki način povezani s njim, danas su počeli pokazivati iracionalne ispade. Razlog zbog kojeg se mnogima u vladajućoj porodičnoj partiji grčilo lice od straha je sinoćnji intervju Kemala Ademovića na Raportu. Bivši šef tajne službe AID (Agencija za istraživanje i dokumentaciju), bliski čovjek Alije Izetbegovića i dugogodišnji istaknuti član SDA, danas politički direktor NiP-a sinoć je poslao nekoliko direktnih, ali i vješto upakovanih poruka režimu. "Nikome ništa iz SDA nikad nisam nažao učinio, niti ću. Ali ko udari na moju porodicu, udarit ću i ja na njegovu... Bolje da ne iskušavaju to naše strpljenje. Drugi put to ponavljam, nikad to nisam radio, sada to kažem. Udarili su mi na porodicu", rekao je Ademović i dodao: "Nikad ništa nisam zloupotrebljavao". A šta to Kemo Ademović zna i šta bi to mogao zloupotrijebiti? Prosto je nemoguće tvrditi šta je Ademović mislio, no mogu se poredati određene općepoznate činjenice. Ademović je bio šef tajne službe u periodu kada je u Sarajevu počinjeno nekoliko političkih ubistava. Jedno je ono Nedžada Ugljena (pomoćnika direktora AID-a), a drugo Ramiza Delalića Ćele. Niti jedno od ovih ubistava, zbog sprege pravosuđa i režima, nikad nije razjašnjeno. Imena koja su se povezivala s brutalnim ubistvima i danas su aktuelna u političkom životu, a itekako su uvezana sa SDA i obavještajnim muljem koje je okružuje. Iako nikad nije rekao da zna ko je naručio i izvršio ubistva, on je rekao da je dao iskaz u Tužilaštvu KS na osnovu kojeg se to može utvrditi. U tom kontekstu ne čudi izjava Bakira Izetbegovića da mu je jedino žao što je iz SDA otišao upravo Ademović. I režim je do sinoć mirno spavao. Sudeći prema divljanju armada morbidnih stranačkih botova i žutih, propalih glasila, mirni snovi su se raspršili, krenuli su panični napadi, grčevi, znoj i bjesnilo. A bjesumični napadi nisu krenuli samo na Ademovića nego i na Raport. U tome prednjači nekada respektabilni medij, danas propali tabloid i raštimani orkestar pod dvojakom palicom Senada Avdića i Asima Metiljevića. Dva su razloga zbog kojih SB napada Raport. Prvi je iz niskih pobuda, sličan onom iz kojeg erektilno disfunkcionalni starac zajedljivo bocka mlađeg, jačeg i svakom pogledu superiornijeg od sebe. [caption id="attachment_59419" align="alignnone" width="1280"]
Avdić i Metiljević: U snovima im se prikazuje Raport[/caption] Raport je trenutno na medijskoj sceni ono što je SB bila prije 20 godina - dok se nije izgubila u lažima i spletkarenjima i na kraju se morala nageti onom ko više plaća - beskompromisan, drzak i britak. Drugi je u suštini povezan s prvim. Kako je SB davno izgubila sav kredibilitet, uredničkom dvojcu preostalo je još samo da radi po tuđem nalogu - onom režimskom.
Kemal Ademović politička ubistva režim SDA Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu