Nihad Čolpa, zastupnik u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH, uputio je danas na sjednici Parlamenta pitanja povodom zataškavanja radijacijskog incidenta na Stupu u Sarajevu, koji je Raport ekskluzivno razotkrio.
"Kako tvrde iz Regulatorne agencije za radijacijsku i nuklearnu sigurnost Bosne i Hercegovine, radijacijski incident desio u decembru 2019. godine prilikom početka radova na jednom od objekata na lokalitetu gdje se nalazi Energoinvest. Tom prilikom je došlo do unutrašnje kontaminacije u objektu, prouzrokovane radioaktivnim materijalom izotopa Cezij-137. Najviši državni dužnosnici su glasni u borbi protiv izgradnje nuklearnog odlagališta na našoj granici, a iz nepoznatih razloga šute o radijacijskom incidentu koji se dogodio u Sarajeva, kao i da su nadležni organi pokazali neodgovornost kad su žutom trakom označili prostor na kojem se dogodio nimalo bezazlen radijacijski", rekao je Čolpa.
On ističe kako su građani uznemireni i imaju pravo znati šta se dogodilo i kakva je prijetnja po zdravlje curenje izotopa Cezija-137.
"Koliko je trenutna kontaminacija opasna za lokalno stanovništvo? Kolika je površina kontaminiranog prostora? Šta je učinjeno po tom pitanju? U cilju poboljšanja osjećaja sigurnosti kod građana, potrebno je javnosti hitno dostaviti odgovore na postavljena pitanja", ukazao je Nihad Čolpa na sjednici Parlamenta FBiH.
Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu
Vijesti
Zašto se zataškava radijacijski incident u Sarajevu? Čolpa zatražio odgovore od Parlamenta FBiH
Raport.Ba