Željezničar sjajno parirao favoritu. Bašić: Živi smo, nećemo se predati

Fudbaleri sarajevskog Željezničara večeras su u prvoj utakmici drugog kola kvalifikacija za UEFA Konferencijsku ligu odigrali neriješeno 2:2 s azerbejdžanskim Neftchijem, javlja AA.

Željezničar je u vodstvo došao u 13. minuti kada je Nedim Mekić sjajno centrirao, a na drugoj stativi Dženan Haračić fenomenalno reagovao.

Erupcija oduševljenja

Glavom loptu zakucao u mrežu gostiju za erupciju oduševljenja na prepunoj Grbavici. Iako gosti nisu uspijevali stvoriti ozbiljniji pritisak na gol Željezničar, stižu do izjednačenja u posljednjim trenucima prvog poluvremena.

Nakon greške Amara Drine u 44. minuti, Neftchi uz dosta sreće dolazi do gola, i to nakon što je Aleksandar Kosorić poslije udarca Kealana Lebona skrenuo loptu u sopstvenu mrežu.

Ipak, u sudijskoj nadoknadi prvog dijela “Željo“ potpuno zasluženo vraća vodstvo. Poslije lijepe akcije Joseph Amoah se oslobodio odbrambenog igrača gostiju i sa desetak metara pogađa za novo slavlje “plavih“.

U drugom poluvremenu Željezničar je potpuno prepustio inicijativu gostima i vrebao priliku iz kontra napada.

U nekoliko navrata su uspjeli zaprijetiti Neftchiju, kao i gosti na drugoj strani, ali su mreže mirovale sve do sudijske nadoknade. Nakon kornera domaći su izbacili loptu iz peterca, a na nju je naletio Rahman Hadzhiyev koji je sjajnim volejom s dvadesetak metara poslao loptu u rašlje za konačnih 2:2.

Sjajna publika

"Malo smo razočarani. Primili smo eurogol u zadnjim minutama. Zahvaljujem se publici, mogu biti ponosni na ove igrače. Bili smo konkurentni. Znali smo da su oni tehnički savršeni, individualno jaki, da stvaraju pet-šest stopostotnih šansi.

Bašić: Izvanredna utakimca na Grbavici (Foto: Raport)

Međutim, toga nije bilo. Zaključali smo to na nekih 20 metara. Vidi se razlika u ligama. Sudija pušta mušku igru, dosta tempa, dosta tranzicije...

Ponavljam, veoma sam ponosan na ekipu. Odgirali smo fajterski. Živi smo, nećemo se predati", rekao je trener "Plavih" Nermin Bašić.

Kapiten Željezničara Aleksandr Kosorić je čestitao svim svojim saigračima pa i onima koji večeras nisu igrali zbog povreda, ali su bodrili ekipu.

Ponosam sam na saigrače. Dali smo više od maksimuma. Hvala ovoj divnoj publici. Imamo sedam dana do revanšas. Bit ćemo spremni", rekao je iskusni stoper.

Slijedi revanš

Putnik u treće kolo kvalifikacija za Konferencijsku ligu bit će odlučen u revanšu koji se za sedam dana igra u Bakuu.

Drugi bh. predstavnik banjalučki Borac večeras je gostovao kod bečke Austrije. Borac je poražen rezultatom 0:1.

Jedini pogodak postigao je Švicarac Haris Tabaković u sudačkoj nadoknadi drugog poluvremena.