izuzetno opasan

Zemlja u panici: Novi smrtonosni virus prijeti Tanzaniji

Raport.Ba
Korona-virus

Predsjednica Tanzanije Samia Suluhu Hasan potvrdila je pojavu smrtonosnog virusa Marburg na sjeverozapadu zemlje. Na konferenciji za novinare u Dodomi, kojoj je prisustvovao i glavni direktor Svjetske zdravstvene organizacije Tedros Adhanom Ghebreyesus, Hasan je izjavila da je laboratorijski potvrđen prvi slučaj zaraze.

„Laboratorijski testovi provedeni u Kageri, a kasnije potvrđeni u Dar es Salaamu, identificirali su jednog pacijenta zaraženog virusom Marburg“, rekla je predsjednica Hasan.

Virus Marburg, koji izaziva hemoragijsku groznicu s visokim stopama smrtnosti do 88 posto, izazvao je zabrinutost u zemlji. Žrtve obično imaju simptome poput glavobolje, visoke temperature, bolova u leđima, proljeva, povraćanja krvi i vanjskog krvarenja.

Negirani izvještaji o epidemiji

Prošle sedmice, ministar zdravstva Tanzanije demantirao je navode o epidemiji, ističući da u zemlji nije zabilježena pozitivna dijagnoza. Međutim, WHO je naveo da je zaprimio izvještaje o osam smrtnih slučajeva s područja Kagera 10. januara, koji su imali simptome slične virusu Marburg.

Predsjednica Hasan je dodala da je tim za brzi odgovor već raspoređen u pogođeno područje kako bi se pratili sumnjivi slučajevi i pokušalo obuzdati širenje zaraze.

„Najmanje 25 sumnjivih slučajeva testirano je negativno“, dodala je predsjednica.

Podrška Svjetske zdravstvene organizacije

Tedros Adhanom Ghebreyesus izjavio je da će WHO izdvojiti 3 miliona dolara za podršku naporima Tanzanije u borbi protiv epidemije. Ovo je drugo izbijanje virusa u regiji Kagera. Tokom 2023. godine zabilježeno je devet slučajeva i šest smrtnih ishoda.

Građani su pozvani na oprez i pridržavanje svih mjera predostrožnosti kako bi se spriječilo dalje širenje virusa.

epidemija Tanzanija virus Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu