Zapadnohercegovački kanton zauzeo je prvo mjesto u Federaciji BiH po broju dobrovoljnih darivatelja krvi u odnosu na broj stanovnika.
Prema službenim podacima Crvenog križa Federacije BiH za 2024. godinu, indeks darivatelja u odnosu na broj stanovnika u ZHK 1,6 posto (1,599 %). Globalni cilj Svjetske zdravstvene organizacije je 2 posto, što znači da se ovaj kanton značajno približio ovom važnom cilju, priopćeno je iz Crvenoga križa ZHK.
U 2024. godini u ovom kantonu registrirano je 1.517 dobrovoljnih darivatelja krvi, a prikupljene su 1.642 doze krvi na 47 organiziranih akcija. Ovim rezultatom oboren je prethodni rekord iz 2018. godine, kada su darivatelji prikupili 1.462 doze krvi.
Posebno je ohrabrujući podatak da se prošle godine na akcijama pridružio 291 novi darivatelj, odnosno osobe koje su krv darovale prvi put. Najviše ih je bilo u Širokom Brijegu (130), zatim u Posušju (70), Grudama (53) i Ljubuškom (38).
Podsjećamo, krv mogu darovati zdrave osobe u dobi od 18 do 65 godina. Muškarci mogu darivati krv svaka tri mjeseca, dok žene mogu darivati svaka četiri mjeseca. Jednom dozom krvi mogu se spasiti čak tri života.